پست وبلاگ

برنامه ۴ ماهه طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران

به گزارش اکوتو ،‌ امیر روحی با اعلام این خبر گفت: اکنون در مراحل ابتدایی مطالعات طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران هستیم که تا ۳ یا ۴ ماه دیگر به اتمام خواهد رسید. طی این مطالعات در نظر داریم سیاست‌های کلان حوزه پارکینگ را با کل دنیا مقایسه و ارزیابی کنیم.

روحی با بیان اینکه مطالعه مذکور با محوریت کمبود پارکینگ در تهران در سال ۹۱ بازنگری شده است، افزود: پیش‌بینی مطالعات این بود که ما در سال ۱۴۰۴ حدود ۵۲۰ هزار واحد کسری پارکینگ در شهر تهران خواهیم داشت که اگر بتوانیم سیاست‌های مدیریت تقاضا را اعمال و سعی کنیم تقاضای خودرو شخصی را کاهش دهیم حدود ۴۰۰ هزار واحد پارکینگ در سال ۱۴۰۴ نیاز داریم.

وی تصریح کرد: یکسری سیاست‌ها برای تأمین پارکینگ در طرح جامع پیش‌بینی شد که در صورت تحقق برنامه‌ریزی‌ها اعم از ساخت پارکینگ، پارک‌سوارها و پارک حاشیه‌ای، قیمت‌گذاری و تأمین مجوزهایی که برای پارکینگ و احداث ساختمان ابنیه‌ها و ساختمان‌ها و بقیه اقداماتی که در حوزه عرضه و تأمین پارکینگ وجود دارد، حدود ۱۴۷ هزار واحد پارکینگ تأمین خواهد شد که قاعدتاً هزینه بسیار سنگینی خواهد داشت و تأمین این میزان فضای پارک دشوار است.

مدیر امور حمل و نقل و ترافیک مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران ادامه داد: طی این مطالعات سیاست‌های کشورهای دیگر در حوزه پارکینگ مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که این سیاست‌ها خلاف سیاست‌های ماست.

روحی افزود: در طرح تفصیلی مردم باید  برای مجتمع تجاری و یا مسکونی خود پارکینگ تأمین کنند اما در کشورهای دیگر ساختن پارکینگ را ممنوع می‌کنند. در برج‌های تجاری و اداری که در شهر لندن ساخته می‌شود مانند برج مخروطی مجتمع قرکین ۴۱ طبقه اداری تجاری دارد اما یک واحد پارکینگ ندارد. زیرا این مجتمع‌ها نزدیک ایستگاه‌های مترو و حمل و نقل عمومی ساخته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه ما در مجتمع‌های اداری و تجاری به تعداد واحدها پارکینگ خواهیم داشت و باز هم نمی‌توانیم جوابگو باشیم. اگر در شهر لندن ۴۱ طبقه تجاری اداری ساخته شود و ۴۰ طبقه پارکینگ داده شود، سیاست‌ها بر خودرو محوری متمرکز می‌شود، اما مجتمع را در کنار حمل‌ونقل عمومی قرار می‌دهند و به راحتی می‌توانند پارکینگ‌ها را حذف کنند. در واقع این تقاضا را با تعبیه سیستم‌های حمل‌ونقل که اقتصادی‌تر هم هستند، متمرکز می‌کنند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *