پست وبلاگ

بمناسبت درگذشت هادی نوروزی – جانی جانانه وئره ک، دهریده بیر آد قیلاق!

گروه ورزش و سرگرمی اکوتو؛ هادی در صف ِ درگذشتگان گشت، همچون همه گذشتگان. این سرانجام ِ هر انسانی ست. انسان ها می توانند با ژست های فیلسوفانه قید هر آنچه که درباره آنها فکر می شود را بزنند. براستی پس از مرگ چه فایده ای برای ما دارد که مردم درباره ما چه فکری می کنند!؟ این طرز تفکر انسان های ماشینی است. فضایی که ما در آن بدنیا می آییم، زندگی می کنیم و می میریم شبیه به توپولوژی ریاضی نیست که بر اصول و نتایج کلی ِ همواره درست بنیان شود. در زندگی روزمره، پاسخ دو در دو لزوماً چهار نیست. نمی توانیم تعاریف دقیقی بر اصول و ارزش ها ارائه دهیم. اگر فردی از شما سؤال پرسد که تعریف شما از ارزش خوب و اصلاً ارزش چیست، شما مطمئناً پاسخی بر پافشاری های منطقی وی نخواهید داشت. عقب نشینی می کنید، متزلزل می شوید و در باورهای خود تأمل می کنید و گاهی مردد می شوید.

نتنها انسان، هیچ حیوانی نمی توان یافت که از بی مهری لذت ببرد. پس بی مهری یک اتفاق ناخوشایند است، پس یک صفت منفی است. پیش از آن ما مفاهیم صفت و منفی را درک کرده ایم. پس مهر و عطوفت و محبت، یک ارزش محسوب می شود. گاهی بدون آنکه از چرایی امری باخبر شویم از تأثیرات آن باخبریم. مثل این می ماند که بگوییم؛ چرا آب به هر شکلی در می آید؟ حالا بگویید چون اتم های مولکول آب چنین خاصیتی را بوجود آورده است! حالاً اصلا چرا آن اتم ها در کنار هم چنان می کنند؟ و اگر پاسخی برای آن دارید باید پرسید چرا آن اتم آن خاصیت را دارد، بالاخره به یک بن بست منطقی می رسیم و آن بست، آغاز یک اصل است. براستی اصول انسانیت چیست؟

اینکه بعد از مرگمان، بدنامی یا خوش نامی چه فایده ای برای ما خواهد داشت و اینکه اصلا بدنامی یا خوش نامی در چه تعریف می شود با توضیحات مقدماتی مان حالا پاسخ های روشن تری دارد. بیشتر ما در تحلیل مسائل ریز دچار اشتباه می شویم، اینکه به طرز فکر اشتباه دیگران اهمیت ندهیم قابل خلط با این نیست که چه تأثیراتی پس از رفتنمان بر زندگی دیگران می گذاریم.

همه ما می دانیم که روزی خواهیم رفت و روزگار قسم نخورده است که حتماً باید تا ۱۰۰ سالگی دایه مهربان ما باشد. ممکن است کسی مثل هادی در اوج جوانی برود و ممکن است حتی همه دوران نوجوانی خود را در بیمارستان ها سپری کند وبه جوانی نرسد.

اگر می خواهیم بخوریم، بسازیم و بخوابیم و ثروت اندوزی کنیم و برویم اگرچه به دیگران ربطی ندارد اما بالاخره باید تکلیف خود را بدانیم، اینکه جایگاه ما در این گیتی هستی دقیقاً کجاست؟ و وظیفه انسانی ما در قبال جایگاهمان چیست؟ نمی توان با بی اعتنایی و ژست های فیلسوفانه، ذات وجودیمان نادیده گرفته شود.

ما انسان شدیم تا اگر تکه نانی با زحمت خود بدست آوردیم اگرچه به همه قوانین منطقی، شرعی و اجتماعی همه آن را متعلق به خود بدانیم اما بتوانیم آن را با فقیری قسمت کنیم و این آغاز تقاوت بنیانی ذاتی ما انسانهاست. اگر کسی چنین نکند هیچ خرده ای بر او گرفته نمی شود اما در واقع انسان خلق شدیم که این چنین کنیم!

برای ماندگار شدن نیازی نیست که حتماً یک دانشمند بزرگ، یک نقاش چیره دست یا یک شاعر پرآوازه شویم. همه ما می توانیم به تناسب موقعیتی که در زندگی بدست می آوریم برای خود سهمی از انسانیت در این سفره بی نهایت دست و پا کنیم.

علتی که برای امثال هادی نوروزی این چنین سوگواری می شود بدون شک بازی های درخشان وی نیست. بازیکن های بسیار بزرگتری از نظر فنی وجود دارند، اگرچه رفتن هر انسانی متأثر کننده است اما از خود سؤال پرسیده ایم که آیا اگر چنین اتفاقی برای بازیکنی دیگر اتفاق می افتاد این چنین می توانست اکثریت یک جامعه را متأثر کند؟ بدون شک نه! همان اخلاق و ارزشی که نمی توان برای آن تعریف آورد بزرگترین دلیل این سوگواری هاست. بازیکنی اخلاق مدار و بدون حاشیه که تا به کنون کوچکترین بی احترامی به هوادارن خودی و رقیب نکرده بود. چنین آدمهایی در روزگار ما انگشت شمارند. حالا اگر کسی سوگواری می کند به خاطر شهرت و ثروت یک آدم نیست، به خاطر انسانیت آن آدم است. اشک هایی که در سوگواری چنین آدمهایی جاری می شود رد و پای ارزش ها و میل به انسانیت همه ماست. پس اگر بدترین آدمها نیز می توانند این چنین کنند پس باید اصل این آمدن و رفتن های مان را در مسائل بزرگتری جستجو کنیم.

اشک ریختن صرفاً یک سری واکنش های شیمیایی و دستورات ساده مغزی نیست، باید بسیار کوته بین بود که چنین نسبت داد. این واقعه بهتر است برای همه جامعه درس عبرتی باشد. مرگ موقعیت یا مرگ حیات دنیوی به زودی سراغ تک تک ما خواهد آمد، قبل از آنکه دیر شود “عقلی یغمایه وئرک، شهر- نو آباد قیلاق” بخصوص جامعه ای که الگوی واقعی یا کاذب یک عده جوان است باید بیشتر دقت کنند.

براستی چند بازیکن در تیمهایتان سراغ دارید که همانند هادی نوروزی زندگی کرده است!؟

درباره ی طاهر صاحبی

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “بمناسبت درگذشت هادی نوروزی – جانی جانانه وئره ک، دهریده بیر آد قیلاق!

 1. عالی بود
  واقعا باید فهمید که بلخره که چی؟
  یه روز بیا و یه روز دیگه برو
  هر کدوم از ما میتونیم تو این گیتی پهناور باشیم یا نباشیم
  تاثیر ماچیه و چقدره؟
  و اینکه آیا عالم از برای آدم است یا آدم از برای عالم؟ یا هردو؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *