پست وبلاگ

افزایش حضور گردشگران خارجی در کاخ گلستان

به گزارش اکوتو ، پروین تقه‌الاسلام در مورد تعداد بازدیدکنندگان از کاخ گلستان گفت: حداقل در ۶ ماهه نخست امسال ۶۰ درصد افزایش بازدیدکننده داشته‌ایم و این حجم از بازدیدکننده به ویژه تعداد زیاد بازدید کنندگان خارجی برای ما خارج از انتظار و بسیار خوشحال کننده است، به طوری که گاهی برای تالار تاجگذاری که بازدیدکنندگان باید در آن رو کفشی بپوشند با وجود آنکه همیشه رو کفشی آماده به تعداد زیاد داریم، اما گاهی مجبور می‌شویم کسی را بفرستیم؛ تا مجددا رو کفشی تهیه کند تا رو کفشی کم نیاید.

وی با بیان اینکه رشد بازدیدکنندگان از کاخ گلستان بسیار چشمگیر است، افزود: قطعا زیبایی کاخ و اهمیت تاریخی آن که نشانگر دوره قاجاریه است؛ بسیار مهم است، اما ثبت جهانی شدن آن تاثیر قابل توجهی در جلب نظر بازدید کننده دارد، تور‌ها و گردشگران خارجی بسیار به سایت‌هایی که ثبت شده‌اند توجه نشان می‌دهند؛ همانطور که خود ما وقتی به خارج از کشور می‌رویم؛ دوست داریم از اماکن ثبت شده و شناخته‌تر شده بازدید کنیم. البته کاخ گلستان از نظر کاشی‌کاری، گچ‌کاری و آیینه کاری واقعا بی‌نظیر است و علاوه بر آن ما در این منطقه یک باغ ایرانی نیز داریم.

مدیر کاخ گلستان در مورد برنامه‌های مرمت و رسیدگی به کاخ اظهار کرد: اساسی‌ترین مشکل در کاخ‌های قدیمی مانند کاخ گلستان، سقف‌ها هستند که خوشبختانه امسال سقف‌های تالار تاجگذاری، برلیان تالارهای چادر خانه، موزه مردم‌شناسی و… همه کنترل و در آستانه فصل بارندگی ایزوگام‌های آن‌ها کامل شده است.

وی ادامه داد: برنامه مرمت کاشی‌ها و آینه‌ها نیز در آستانه انجام است و مرمت بادگیر نیز به زودی آغاز می‌شود. امسال یکی از کارهای مهم ما حل مشکل دستشویی‌ها بود که گرفتاری‌های مختلفی را به بار آورده بود که خوشبختانه تعمیرات آن تا یک هفته دیگر تمام می‌شود.

ثقه‌الاسلام در ارتباط با برنامه‌های دیگر کاخ گلستان گفت: برنامه مرمت آلبوم خانه را داریم و در سه مخزن نیز کارهای مرمتی بسیاری در حال انجام است و بر روی کتاب‌های خطی مشغول کار هستیم تا برای چاپ آماده شوند، همچنین در حال آماده کردن پرونده آلبوم خانه کاخ گلستان برای ثبت جهانی آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه برای استقبال از موزه‌ها باید تبلیغات صورت بگیرد، گفت: صدا وسیما باید مرتبا با موزه‌ها در ارتباط باشد و زیبایی‌های موزه‌های ما را برای مردم نشان دهد تا در تمامی موزه‌ها شاهد افزایش حضور گردشگران به ویژه گردشگران داخلی باشیم.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *