پست وبلاگ

فرش‌ آهنین محصول فرش‌بافان روستای «جیریا»

به گزراش اکوتو ، جیریا روستایی در ۶۰ کیلومتری شمال اراک است که بانوانش تبحری خاص در بافت فرش دارند.روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک در استان مرکزی و یکی از روستاهای باستانی منطقه فراهان که در گویش محلی آن را گیریا می نامند.یکی از معانی متفاوتی که برای گیریا آورده شده ،محصور شدن در کوهها است.

نام جیریا به نام فرش اش گره خورده است.دقت و تبحر فرش‌بافان روستای «جیریا» باعث شده در ۱۰۰ سال گذشته،محصول دستبافت آنها كه با نام تجاری «ساروق» در بازار شناخته می‌شود،از انواع پرطرفدار فرش باشد ،‌ به طوری که تجار کشورهای اروپایی و آمریکایی با برند ساروق آشنا هستند و با دیدن نقشه‌های اصیل این منطقه، برای آن دلار پرداخت می‌کنند. تراکم بالای فرش جیریا یکی از ویژگی‌های مهم آن است. بیشتر این فرش‌ها در ۱۶۰ رج و گاه تا ۲۰۰ رج هم بافته می‌شود. این تراكم باعث‌شده كه این فرش به نام «فرش‌ آهنین» هم معروف شود. این سفتی و استحكام به‌حدی است كه وقتی روی آن راه می‌روید، تفاوتش را با فرش‌های دستبافت دیگر كاملا احساس می‌كنید.این ویژگی عمر این فرش‌ها را هم بالا می‌برد؛فرش‌هایی كه علاوه بر استحكام،به‌دلیل نقش‌های متنوع و زیبایشان مثل مهرجو و شاه عباسی زینت‌ بخش خانه‌های بسیار شده‌اند.
بیشتر فرش ‌های  جیریا صادراتی هستند و کمتر می‌توان آنها را در بازار اراک پیدا کرد. اما می‌توانید بعضی نمونه‌هایش را در پاساژ مهدیه بازار یا پاساژ قائم در سومین گذر منتهی به خیابان حصار بازار پیدا کنید.

علاوه بر فرش های پرنقش،این روستا ۳ امامزاده نیز دارد كه مهم ترین آن امام زاده یحیی (ع) است. این امام زاده كه در قسمت جنوب جیریا واقع شده،همه ساله پذیرای زائران بسیاری از اهالی روستا و روستای های اطراف مثل قطار آقاج و بادرستان است.فاصله این امام زاده تا روستا چیزی در حدود ۳ كیلومتر است و مردم بیشتر با وسیله نقلیه جهت زیارت به آنجا مشرف می شوند دراطراف امام زاده چشم انداز بسیار زیبایی از روستا،دشت و كوهستان وجود دارد كه هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.قنات بسیار پر آب و معروفی هم در این منطقه سالیان پیش ایجاد شده كه به آب بالا در بین مردم رایج است . سد جیریا نیز كه چند سال پیش در همین منطقه ساخته شد در مهار آبهای فصلی و ذخیره آن نقش بسیار مهمی دارد.
در میان کوههای جنوب غربی جیریا،باغ های بهمن واقع شده اند که دارای درختان متنوع وچندین چشمه پرآب است و باعث سرسبزی این دره گردیده وآن را به مکانی برای گردشگری تبدیل کرده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *