پست وبلاگ

قوچان آماده پذیرایی از گردشگران

قوچان با آب و هوایی معتدل و نیمه مرطوب در ۱۳۵ کیلومتری مشهد قرار دارد و اساس فعالیت اهالی آن مبتنی بر کشاورزی و صنعت است. قوچان را در منابع تاریخی با نام‌های آشاک، استوار، کوشان و خبوشان نیز خوانده‌اند و آن را با شهر آشاک که در حدود ۲۵۰ سال پیش از میلاد به وسیله اشک اول بنیان نهاده شد یکی دانسته‌اند.

مهمترین وقایع تاریخی این شهر یکی تجدید بنای آن به دست هولاکوخان مغول در سده هفتم هجری است و دیگری کوج دادن ایل زعفرانلو از غرب کشور به این ناحیه برای جلوگیری از تاخت و تاز ازبکان.

جاذبه‌های طبیعی قوچان

از آنجا که رود اترک از دشت قوچان و از میان شهر قوچان می‌گذرد، به طور کلی این منطقه خوش آب و هوا و دارای منابع طبیعی زیبایی است.
ییلاق‌های قوچان مانند قریه نوروزی، یوسف خان، کلاته گل که در دره‌های سرسبز و پرآب قرار گرفته‌اند بسیار دیدنی است و از این گذشته غارهای باغچه، و آبله و پرده رستم طبیعت گران را به سوی خود می‌خواند.

مزار سلطان ابراهیم

سلطان ابراهیم را فرزند امام موسی کاظم(ع) دانسته‌اند. مزار وی در ۱۲ کیلومتری شهر قوچان است و بنای اولیه آن نیز مربوط به دوره سلطان محمد خوارزمشاه است که در زلزله سال ۱۳۱۲ ویران شد. صندوق چوبی و قدیمی داخل ضریح سلطان ابراهیم تاریخ ۷۶۹ ه.ق را دارد. اکنون این مزار دارای دو صحن و غرفه‌هایی برای اقامت زائران است.

موزه مردم شناسی قوچان

موزه مردم شناسی قوچان که در سال ۱۳۷۶ افتتاح شده است شامل دو بخش است: بخش مردم شناسی و بخش عکس و اسناد. در بخش مردم شناسی، اشیاء تاریخی گوناگون مانند ظروف سفالی هزاره اول پیش از میلاد تا دوره اسلامی، تندیس چهره‌های معروف خبوشان و آثار هنرمندان قوچانی به نمایش درآمده است و در بخش عکس و اسناد نیز اسناد مربوط به ولایت قوچان و عکس‌هایی از زندگی عشایر منطقه و شخصیت‌های تاریخی قوچان نگهداری می‌شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *