پست وبلاگ

مادر کاروانسراهای ایران احیاء می‌شود

به گزارش اکوتو ، عیسی رضایی ظهر امروز در جلسه بررسی مشکلات منطقه دیرگچین که در محل این کاروانسرا برگزار شد با اشاره به اینکه منطقه دیرگچین در سال ۸۲ طبق مصوبه هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شد اظهارداشت: براین اساس طرح حضور سرمایه‌گذار در کارگروه‌های استانی با حضور همه ارگان‌های تصویب شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با تاکید براینکه متاسفانه با وجود مصوب به‌های انجام شده چهار سال است که سرمایه گذار در تملک زمین‌های اطراف برای انجام طرح خود دچار مشکل شده است، عنوان کرد: زمانی که طرح در کارگروه‌های مربوطه امضا و بررسی می‌شد باید به موارد مصوب دقت نظر صورت می‌گرفت.

رضائی با اشاره مسائل و موانع مطرح شده از سوی منابع طبیعی مشکل در بحث درختان کویری گفت: در طرح سرمایه‌گذار، درختان قابلیت جابه‌جایی را دارند که پارکی را احداث کند به شکل متمرکز باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم بیان کرد: زمین که تحت تصرف قرار می‌گیرد و ساخت و ساز در نظر گرفته شده در طرح سرمایه‌گذار کمتر از ۵ درصد است و این میزان ساخت و ساز به‌میزانی نیست که مشکلی برای محیط‌زیست ایجاد کند و حتی خسارتی به منابع طبیعی برساند.

وی تاکید کرد: مشکلات قابل حل‌‌شدن است و برخلاف اینکه منطقه گردشگری ملی یک صد هکتارباید فضا داشته باشد ما این میزان فضا را برای سرمایه گذار به ۱۰ تا ۲۰ هکتار زمین محدود کرده‌ایم که اگر این مقدار زمین هم در اختیار سرمایه‌گذار قراربگیرد این منطقه قابلیت بهره‌برداری دارد.

رضایی، با بیان اینکه کاروانسرای دیر گچین یکی از کاروانسرا‌ها و مادر کاروانسراهای ایران است بر ضرورت احیای آن تاکید کرد و اظهار داشت: لازمه احیای آن این است که ۲۰ هکتار از اراضی اطراف کاروانسرا که بخشی مستثنیات و بخشی نیز در تملک منابع طبیعی است در دو قطعه مجزا به سرمایه گذار واگذار شود و تا کار را شروع کند.وی افزود: این منطقه نقش موثری در توسعه استان قم در بخش‌‌های گردشگری و جذب توریست، اقتصاد و اشتغالزایی دارد.

 

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *