پست وبلاگ

تلاش برای ردیف اعتباری مجزا به شهرها و روستاهای هدف گردشگری

به گزارش اکوتو ، سعید شیرکوند دردومین نشست تخصصی معاونان برنامه ریزی استان ها افزود: دولت یازدهم مخروبه ای را تحویل گرفته بود که دوباره سر پا ساختن آن مشکل به نظر می رسید ولی خوشبختانه دولت تدبیر و امید در دوسال گذشته اقدامات خوبی در زمینه اصلاح وضعیت اقتصادی انجام داده است که باید به جامعه اعلام و فداکاری های دولت در بهبود این اوضاع باید به گونه ای صحیح شرح داده شود.
وی با تاکید بر اینکه بخش عمده فعالیت های معاونت سرمایه گذاری مربوط به بودجه ها و میزان بودجه ای است که در اختیار قرار می گیرد خاطرنشان کرد: باتوجه به محدودیت هایی که دولت در این حوزه دارد باید کمی هوشمندانه عمل کرد و با برنامه ریزی هماهنگی وهمفکری منسجم از عهده این امر برآمد و با همان میزان اندک بودجه اقدامات مناسبی را صورت داد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان در بخش دیگر سخنانش با تاکید مجدد بر لزوم افزایش سرمایه گذاری در استان ها اظهارکرد: باید سعی شود تا سرمایه گذاران واقعی و کسانی که واقعا قصد سرمایه گذاری و بهبود بنیادهای اقتصادی را دارد وارد کار و عرصه شوند نه سرمایه گذار نماها؛ متاسفانه در برهه ای از زمان کسانی آمدند که فقط قصد داشتند با دریافت مجوز، ملک خود را تغییر کاربری دهند و به اهداف شخصی برسند، این افراد هیچ کمکی به بهبود شرایط اقتصادی و سرمایه گذاری نکرده اند.
شیرکوند تاکید کرد: شناسایی سرمایه گذارواقعی وظیفه معاونان سرمایه گذاری و برنامه ریزی استان هاست تا افراد متخصص و هدفمند وارد کار شوند و به گونه ای صحیح از منابع استان ها استفاده کنند.
وی با اشاره به این مطلب که همواره در کشور نیازمند حمایت های مردمی هستیم عنوان کرد: بحث تشکل های مردم نهاد در این حوزه بسیار حائز اهمیت است و ما باید بتوانیم ارتباطات مردمی خود را گسترش دهیم؛ هرچه بیشتر با NGO ها و تشکل های مردم نهاد ارتباط بگیریم برای سازمان و دولت بهتراست.وی با تاکید بر اینکه با حمایت و همکاری تشکل های مردم نهاد می توان تلاش ها و حمایت های دولت را به جامعه معرفی کرد.
تصریح کرد: باید با سرمایه گذاران واقعی و نیز تشکل های مردم نهاد ارتباط موثر و نزدیک داشت ، با توجه یکسان به همه سرمایه گذاران این گروه متوجه می شوند که سازمان میراث فرهنگی بصورت تمام قد در حمایت و پشتیبانی از آنها حاضر است و ازهیچ اقدامی برای حصول نتیجه فروگذار نمی کند.
شیرکوند در پایان سخنانش افزود: در زمینه مناطق نمونه گردشگری و همینطور اماکن میراث فرهنگی کشور امیدواریم با هماهنگی و تلاش در این مناطق که رونق بخش حوزه های اقتصادی ، سرمایه گذاری و گردشگری در کشور هستند به هماهنگی و ساماندهی در این حوزه ها برسیم.

**تلاش برای ردیف اعتباری مجزا به شهرها و روستاهای هدف گردشگری
در ادامه مدیر کل دفترمناطق نمونه و زیر ساخت های گردشگری سازمان از پیگیری ها برای اختصاص ردیف اعتباری مجزا به شهرها نمونه و روستاهای هدف گردشگری خبر داد.جلال تاجیک در نشست معاونان برنامه ریزی و سرمایه گذاری استان های کشور با اشاره بر اهمیت مناطق نمونه گردشگری در این برهه زمانی افزود: در حال حاضر مهمترین کار در مناطق نمونه گردشگری، ساماندهی این مناطق است.
وی ادامه داد: در حال حاضر شورای عالی معماری و شهرسازی به عنوان نهاد حاکمیتی وارد این حوزه شده و تبادل اطلاعات و ایجاد هماهنگی های لازم با تشکیل کمیته ای متشکل از نمایندگان سازمان های میراث فرهنگی، محیط زیست، منابع طبیعی و وزارت کشور در زمینه مناطق نمونه بین اعضا صورت می گیرد.
مدیر کل دفترمناطق نمونه و زیر ساخت های گردشگری گفت: پس از شناسایی، مناطق نمونه را ابتدا از نظر تعداد و در مرحله بعدی از نظر موقعیتی این استان ها را دسته بندی می کنیم، آن دسته از مناطق نمونه ای که سرمایه گذار مشخص دارند و تعیین تکلیف شده اند در مرحله نخست اهمیت قرار می گیرند.
تاجیک با اشاره بر ایجاد هماهنگی های استانی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا براساس برنامه ریزی های صورت گرفته با هماهنگی و همکاری استانداری ها و مقامات محلی استانها در توسعه، بهبود و ساماندهی مناطق نمونه گردشگری در استان ها به توفیقاتی برسیم.
وی در ادامه با تاکید براهمیت روستا های هدف گردشگری تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه تلاش بر این است تا برای روستا های هدف گردشگری، ردیف اعتباری مجزا دریافت شود.تاجیک گفت: با وجود اینکه روستاهای هدف گردشگری سهم مهمی در توسعه اقتصادی، معیشتی و گردشگری در کشور دارند ولی تاکنون به ظرفیت های موجود در این زمینه آن چنان که باید توجه نشده است.وی توجه به شهرهای نمونه گردشگری را از موارد دیگر در دست اقدام برشمرد که باید ردیف مجزا داشته باشند تا به توسعه بیشتری برسند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،وی اظهار داشت: یکی از طرح های پیشنهادی در این حوزه ایجاد مراکز خدمات ویژه گردشگری در مبادی ورودی شهرهای نمونه گردشگری است و نیز ایجاد بازارچه های صنایع دستی در مبادی ورودی این شهرها مورد توجه قرار دارد.
در ادامه معاونان برنامه ریزی و سرمایه گذاری استان های کشور حاضر در نشست در تبادل نظری نزدیک به طرح مسائل و مشکلات استان وهمچنین ارائه طریق و پرسش و پاسخ در زمینه های مختلف در حوزه سرمایه گذاری در کشور پرداختند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *