پست وبلاگ

۱۱ قنات کشور در قالب قنات ایرانی ثبت جهانی می‌شوند

به گزارش اکوتو ، محمد حسن طالبیان  در بوشهر اظهار داشت: امروز شاهد راه‌اندازی انجمن میراث فرهنگی در استان بوشهر هستیم که به عنوان بیست‌ویکمین انجمن میراث فرهنگی کشور محسوب می‌شود.وی با اشاره به عضویت بیش از ۱۲۰ هزار نفر در انجمن های میراث فرهنگی، خاطرنشان کرد: امیدواریم تا پایام امسال شاهد راه‌اندازی این انجمن‌ها در دیگر استان‌های کشور باشیم.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به ثبت ۳۱ هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی کشور در فهرست آثار ملی، بیان کرد: ۱۹ اثر تاریخی کشور به ثبت جهانی رسیده است و پرونده قنات ایرانی نیز برای ثبت جهانی آماده شده است.وی با اشاره به اینکه ۱۱ قنات کشور در این زمینه به ثبت جهانی می‌رسد، اضافه کرد: مراحل ثبت ۲۰۰ هزار هکتار از بیابان دشت لوت نیز به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی کشور در دست پیگیری است.

طالبیان با بیان اینکه جنگ‌تحمیلی باعث شد تا ثبت جهانی آثار ایران عقب بیافتد، ادامه داد: بندر تاریخی سیراف یکی از ۵۰ اثر کشور است که در فهرست موقت یونسکو قرار دارد.وی با اشاره به شباهت‌ها بندر تاریخی سیراف در جنوب و روستای ماسوله در شمال کشور، افزود: سیراف از بنادر قدیمی ایران است که در گذشته رونق بسیار زیادی داشته است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *