پست وبلاگ

مراسمات مذهبی جمکران در شب میلاد امام رضا(علیه السلام)

به گزارش اکوتو ، رضا مصطفوی با اشاره به اینکه جایگاه شعر، این هنر ارزشمند همیشه دربین اهل‌بیت (ع) و جامعه ما نقشی بی‌بدیل داشته است، اظهار داشت: داستان اشعار دعبل خزایی و بیانات امام رضا (ع) در قبال شعر دعبل جای تامل دارد.

مدیر آفرینش‌های هنری مسجد مقدس جمکران افزود: مقام معظم رهبری نیز همواره برای هنر و مقوله شعر نه به عنوان یک علاقه شخصی بلکه به عنوان یک ابزار تاثیرگزار در عرصه فرهنگی اهمیت ویژه‌ای قائل بوده‌اند و به جرات می‌توان گفت، هیچ یک از مسئولان به اندازه ایشان به شعر، هنر و هنرمند، ارزش واقعی نداده‌اند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با شهید ارمنی آلفرد گبری و خاطره‌ای در خصوص شعر در جمکران گفت: مقام معظم رهبری بیان می‌کنند که، «یک وقتی یک شعری گفته بودم دربارهٔ امام زمان سلام ‎الله علیه. رفتم جمکران و خب تضرع و توجه و نماز و همین اعمال که هست، دیدم آرام نمی‌‎گیرم، راحت نمی‌‎شوم. بلند شدم و ایستادم. دفترم هم در جیبم بود، دفتر شعر. درآوردم، گفتم آقاجان این شعر را برای شما گفته ‎ام، می‌‎ خوانم برایتان. شروع کردم شعر را خواندن، آهسته البته. هیچ‎کس هم متوجه نبود. یک غزلی بود از ابتدا تا آخر غزل را خطاب به حضرت خواندم، گمان می‌‎کنم تأثیری که آن غزل در حال من کرد، آن نماز مخصوص و آن چیز‌ها نکرد. آدم با دلش که حرف بزند، اینطوری است».

مصطفوی افزود: اهمیت جایگاه شعر و بیانات مقام معظم رهبری ما را بر آن داشت که در شب میلاد امام الرئوف علی بن موسی‌الرضا (ع) آیه‌های انتظار را آغاز کرده و ان‌شاء‌الله با نظر لطف ایشان آغازگر حرکتی مستمر در این راستا باشیم.

وی با بیان اینکه محفل شعر آیه‌های انتظار با هدف ترویج شعر مهدوی و انتظار در مسجد مقدس جمکران بر پا می‌شود، ابراز کرد: این محفل سه شنبه سوم شهریور ماه در دهه کرامت و شب میلاد علی بن موسی الرضا (ع)، ساعت ۱۸ در شبستان امام علی (ع) مسجد مقدس جمکران با حضور شعرای برجسته آیینی همچون جواد محمد زمانی، احمد علوی، سید محمد جواد شرافت، عباس احمدی، محمد غفاری و دیگرای شعرای جوان برگزار می‌شود.

مدیر آفرینش‌های هنری مسجد مقدس جمکران با اظهار اینکه امیدواریم بتوانیم با حمایت مسئولان و حضور شعرا و مردم، جمکران را به پایگاهی برای شعر آیینی و مهدوی تبدیل کنیم، خاطرنشان کرد: شعر مهدوی و شعر انتظار بسیار جای کار دارد. باید بتوانیم شعر انتظار را از شعری ایستا و ساکن به شعری پویا و فعال تبدیل کنیم. همانطور که انتظار نیز همین معنا را می‌دهد. یعنی انتظار ایستاده و نه انتظار خمود و نشسته و ان‌شاء‌الله در آینده شاهد باشیم که این محفل، محلی برای گرد هم آمدن عموم شعرا و علاقه مندان به شعر باشد و همه با هم آیه‌های انتظار و حضور را به زمزمه بنشینیم.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *