پست وبلاگ

جلوه جاذبه های ۱۰ استان کشور در دوربین چینی ها

به گزارش اکوتو ، تا چشم کار می کند کویر پر غرور و باصلابت بر زیر پایت فرش گسترده و گویی چون مادری درد کشیده تو را در آغوش کشیده که خود مورد بی مهری و غفلت قرار گرفته است و همین امر سبب شده که سال ها به جای کشف ظرفیت های منطقه و تلاش برای جذب گردشگر؛ کویر به منطقه ای ناامن تبدیل شود.یادآوری سخنان استاندار کرمان شاید مرهمی هر چند کوچک باشد بر زخم های پیکر مادر طبیعت؛ علیرضا رزم حسینی بارها در جلسات بر لزوم رونق صنعت توریسم و سرمایه گذاری در این منطقه تاکید کرده است.

۶۰ درصد کویر لوت در کرمان قرار دارد و روزهای گرم و خشن و شب های رویایی اش که گویی آدمی را در دل کهکشان فرو می برد؛ تناقضی بی نظیر در کویر به وجود آورده که هر بیننده ای را به تحسین وا داشته و قدرت و عظمت الهی را در ذهن گردشگران تداعی می کند. در این میان بیشترین علاقمندان به طبیعت بکر کویر را اروپاییان و توریست های کشورهایی تشکیل می دهند که چشمانشان به دیدن سبزی زمین عادت داشته و مشاهده نقاشی کویرانه خالق عالم آنها را متعجب و شگفت زده می کند.

یکی از جاذبه های دیار کریمان عبور راه بازرگانی معروف روزگاران گذشته موسوم به «جاده ادویه» است؛ این جاده در امتداد به «جاده ابریشم» می رسد. جاذبه های کویر لوت و دیار کریمان به حدی بوده که گروه فیلم ساز چینی برای تصویر برداری از اماکن تاریخی کرمان و ساخت مستندی در خصوص جاده ابریشم وارد این دیار شده اند.این گروه چینی قرار است در شش کشور حضور پیدا کرده و تفاوت های جاده ابریشم قدیم و امروز را به تصویر کشیده و نشان دهند که مدرنیته چه تاثیری بر این راه بازرگانی تاریخی داشته است؛ ایران یکی از مقاصد اصلی این گروه بوده و کرمان نیز یکی از ۱۰ استانی است که در برنامه کاری آنها قرار دارد.

1813073

نمایش اماکن تاریخی دیار کریمان برای جهانیان

مدير روابط عمومی و امور فرهنگی اداره كل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان كرمان در این خصوص می گوید که تصوير برداران چينی در ادامه تهيه فيلم مستند بين المللی «جاده ابريشم» در محل اماكن تاريخی كرمان حضور يافتند.علی ابراهيم نژاد باغ موزه هرندی، كتابخانه ملی، باغ شاهزاده، آرامگاه شاه نعمت الله ولی، شهر تاريخی دقيانوس، مقبره قديمی، روستای كنار صندل، دره دلفارد و ارگ راين را از جمله اماكنی می داند که قرار است به ترتيب از آنها تصوير برداری شود.

طی سالهای اخير گروه های متفاوتی از داخل و خارج از كشور به منظور فيلمبرداری و تصویر برداری وارد كرمان شدند كه اداره كل ميراث فرهنگی برای هرچه بهتر شناساندن اين استان به نحو شايسته، با آنها همكاری می كند این را ابراهیم نژاد می گوید و تاکید می کند که کرمان جاذبه های تاریخی و گردشگری بی نظیری دارد.

جاذبه های کویر فیلم سازان چینی را به دیار کریمان فراخواند

فرزاد پاک تهیه کننده ایرانی مجموعه مستند جاده ابریشم است که با این گروه چینی همکاری می کند، از او در خصوص هدف گروه تصویربرداری چینی از حضور در ایران و استان کرمان سوال می کنم؛ در پاسخ می گوید که هرچند جاده ابریشم از استان کرمان نمی گذرد اما جاذبه های بی نظیر کویر لوت ما را برآن داشت که در این خطه حضور پیدا کرده و جلوه های بی نظیر این دیار را به تصویر بکشیم.وی از تلاش گروه ۱۰ نفره چینی برای ساخت فیلم «جاده ابریشم» برایم می گوید و از تصویربرداری این فیلم در شش کشور خبر می دهد.

پاک مقایسه جاده ابرایشم مدرن با جاده ابریشم قدیم را موضوع این فیلم بیان کرده و جاذبه های فرهنگی، تاریخی بی نظیر و اهمیت نقش ایران در گذشته و حال را دلیل اصلی انتخاب این کشور به عنوان مهم ترین لوکشین فیلم بیان می کند.

به گفته وی تصویربرداری فیلم جاده ابرایشم که شامل ۳۰ لوکشین است از ۳۰ مردادماه از بندرعباس  آغاز شده و در تهران به پایان می رسد. تصویربرداری فیلم گفته شده تا ۲۳ شهریور ماه در ایران ادامه خواهد داشت.پاک این اقدام را حرکت فرهنگی بی نظیری در مقابله با تبلیغات منفی رسانه های غربی می داند که در آن آداب و رسوم، فرهنگ، آثار باستانی و زیبایی های ایران و مردمانش به تصویر کشیده می شود.

1813069

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *