پست وبلاگ

فصل جدید در صنعت هوایی ایران در راه است

برای سالیان متمادی، تحریم های آمریکا مانع فروش هواپیماهای مسافربری و قطعات یدکی تولیدی شرکت های غربی به ایران بود. این موضوع موجب شده بود تا شرکت های هواپیمایی ایران اقدام به تعمیر و استفاده از هواپیماهای کهنه در ناوگان حمل و نقل خود کنند. از جمله این هواپیماها می توان به یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اشاره کرد که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ خریداری شده بود. این هواپیما اخیرا از خط خارج شده است.

سالخورده بودن ناوگان حمل و نقل هوایی ایران موجب شده تا در طی سال های اخیر سوانح هوایی بسیاری در این کشور رخ دهد. قبل از سال ۱۹۷۹، در سوانح هوایی رخ داده در این کشور تنها ۱۸۹ نفر جان خود را از دست داده بودند، اما از آن زمان تاکنون این رقم به هزار و ۶۷۲ نفر رسیده است. اما اکنون که توافق جامع هسته ای به امضا رسیده، احتمالا فصل جدیدی در صنعت هوایی ایران آغاز خواهد شد.

با توجه به پیش رو بودن لغو تحریم ها، اکنون شرکت های ایرباس و بوئینگ بازاری پیش روی خود می بینند که نیاز به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جهت نوسازی ناوگان هوایی خود دارد. زمانی که متوسط عمر هواپیماهای مسافربری خطوط هوایی ایران را با برخی از بازیگران مهم این صنعت مقایسه می کنیم، پتانسیل بالای بازار ایران بیش از پیش روشن می شود.

بطور مثال عمر متوسط هواپیماهای شرکت ایران ایر ۲۷ سال و شرکت زاگرس ایر ۲۳٫۳ سال است. پایین ترین عمر متوسط متعلق به هواپیمایی آسمان است که عمر متوسط هواپیماهای مورد استفاده آن ۲۳٫۲ سال است. این در حالی است که عمر متوسط شرکت های بزرگ حمل و نقل هوایی نظیر ایزی جت و امارات به ترتیب به ۶٫۲و ۶٫۳ سال می رسد. همچنین عمر متوسط هواپیماهای شرکت لوفتانزا ۱۱٫۲ سال است.

به نظر می رسد که برای حفظ جان مسافران ایرانی، خرید هواپیماهای ایمن و مدرن ایرباس و بوئینگ باید در اولویت فوری دولت ایران قرار گیرد تا از بروز سوانح مرگبار بیشتر جلوگیری شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *