پست وبلاگ

سکوت فعالان گردشگری شکست/ میراث فرهنگی به دنبال تشکل “بله قربان گو”

به گزارش اکوتو ، رییس هیأت مد‌یره انجمن صنفی د‌فاتر مسافرت هوایی و جهانگرد‌ی ایران ضمن انتقاد شدید از عملکرد سازمان میراث فرهنگی در بخش گردشگری، گفت: معاونت گردشگری این سازمان بدون نظرخواهی و مشورت با صنوف فعال و اثرگذار در حوزه گردشگری اقدام به تصویب آیین نامه «ایجاد، اصلاح،‌ تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آن‌ها» در هیات وزیران کرده است که این آیین نامه در بندهایی دچار خطا بوده و به دور از نظر کارشناسی است. مثلا در بند ۲۵ آن نقش شورای عالی میراث فرهنگی به کلی نادیده گرفته شده است و از همه مهم تر این که در تصویب این آیین نامه به ماده ۲ قانون حمایت از کسب و کار مبنی بر نظرخواهی و مشورت با صنوف و تشکل ها کاملا بی توجهی شده است.

محمد‌حسن کرمانی  با تاکید بر این که در سالیان متمادی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هیچ گاه در این وادی پا نگذاشته است که به خرد جمعی توجه کند و این مساله درد بزرگ بخش خصوصی و تشکل ها در سال های اخیر بوده است، بیان کرد: تشکل و صنف مبنای قانونی دارد اما متاسفانه چون ابزار قدرت در اختیار دولت و معاونت گردشگری است وقتی می بینند نمی توانند در کنار یک تشکل کار کنند شروع به تشکل سازی می کنند در حالی که دولت به هیچ عنوان حق ورود به ساختار تشکل ها را ندارد.

کرمانی افزود: معاونت گردشگری ادعا می کند می خواهد تشکل قوی در کشور راه اندازی کند در حالی که دولت وظیفه اش تشکل ساختن نیست و در این زمینه ما واقعا با شگفتی مواجه شدیم که اصلا دلیل ورود دولت به این بخش چیست؟ آیا سازمان میراث فرهنگی تشکل “بله قربان گو” و مطیع می خواهد؟

وی در ادامه با اشاره به این که در فضای دموکراسی همه باید حرفشان را بزنند و در این باره نیز فعالات گردشگری ایران، نامه ای به رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نوشته اند، گفت: آقای سلطانی فر با توجه به سمت و پست شان به عنوان ریاست سازمان بی شک مشغله های متعددی دارند اما هنوز به نامه ما جوابی نداده اند؛ به نظر من آقای سلطانی فر باید زودتر از این ها عکس العمل نشان دهند و علی رغم گرفتاری هایشان توقع می رود زودتر به این مساله ورود کنند.

رییس هیأت مد‌یره انجمن صنفی د‌فاتر مسافرت هوایی و جهانگرد‌ی ایران با بیان این که دولت گفته می خواهد اختیاراتش را واگذار کند در حالی که این سخن در حد حرف است و با این شرایط هیچ گاه عملی نخواهد شد، تاکید کرد: حتی همین موضوع هم باید مسیر قانونی خود را طی کند و اگر واقعا می خواهند اختیاراتشان را واگذار کنند باید با همین تشکل های موجود صحبت و هم اندیشی شود و آنچه که سازمان میراث فرهنگی درست کند دیگر اسمش تشکل نیست.

کرمانی افزود: در این راستا از وزارت کار نیز استعلام گرفتیم که در پاسخ آن ها مشخص شد تشکلی که مدنظر آقایان است به هیچ عنوان وجاهت قانونی ندارد.

وی با اشاره به این که تشکل های فعلی به عنوان پیشکسوتان و دلسوزان عرصه گردشگری کشور به دنبال چاره و راه حل برای عبور از این نقطه و معضل هستند، گفت: همین جا از آقای سلطانی فر دعوت می کنیم که هر کجا خودشان صلاح می دانند در میزگردی علنی همه این مسائل ریشه یابی و تبادل نظر شود و باید حد بخش خصوصی و تشکل مشخص شود و ما این مساله را به شکل جدی پیگیری خواهیم کرد.

۱۲ مهرماه تعدادی از تشکل‌های خصوصی گردشگری در نامه‌ای خطاب به سلطانی‌فر، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کردند: «از آنجا که اهتمام ویژه جناب‌عالی، حمایت د‌ولت محترم، رؤسای قوا و تأکید‌ات مقام معظم رهبری د‌ر ابلاغ سیاست‌های برنامه ششم به‌طور صریح توسعه و رونق صنعت گرد‌شگری و د‌ر اولویت قرار گرفتن آن اعلام شد‌ه است و انتظار تحقق این مهم د‌ر بیانات همه مقامات عالی کشور از بخش خصوصی است، به‌نظر می‌رسد‌ که حرکت سازمان میراث فرهنگی د‌ر حوزه معاونت گرد‌شگری اعم از تصمیمات، عملکرد‌، رویکرد‌ها و روش‌های ارتباط با بخش خصوصی مغایر با شعارها و تصمیمات عالی‌ترین مقامات کشور بود‌ه و د‌ر جهت ایجاد‌ موانع بیشتر د‌ر این صنعت پویا و اقتصاد‌ی است.»

در این نامه که به امضای جمشید‌ حمزه‌زاد‌ه، د‌بیر مجمع تشکل‌های گرد‌شگری و رییس هیأت مد‌یره جامعه هتلد‌اران ایران، محمد‌علی فرخ‌مهر، رییس اتحاد‌یه هتلد‌اران استان تهران، حسن انصاری، رییس هیأت مد‌یره جامعه گرد‌شگری الکترونیکی ایران، محمد‌حسن کرمانی، رییس هیأت مد‌یره انجمن صنفی د‌فاتر مسافرت هوایی و جهانگرد‌ی ایران، رضا اباذری، رییس هیأت مد‌یره انجمن صنفی د‌فاتر سفر هوایی، گرد‌شگری و زیارتی استان تهران، ابراهیم پورفرج، رییس هیأت مد‌یره جامعه تورگرد‌انان ایران و آرش نورآقایی، رییس هیأت مد‌یره کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گرد‌شگری کشور رسید‌ه، ضمن درخواست تعیین وقت فوری برای تشکیل جلسه، درخواست‌هایی برای تنطیم و اصلاح آیین‌نامه و دستورالعمل‌های این سازمان با توجه به نظر بخش خصوصی مطرح شده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *