پست وبلاگ

ایجاد ظرفیت اسکان ۵۰۰ هزار زائر عتبات در ایام اربعین

به گزارش اکوتو ، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات که مسئولیت کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین را برعهده دارد اظهار کرد: همه‌ساله با فرارسیدن اربعین دوستداران اهل‌بیت از سراسر جهان برای زیارت امام حسین (ع) عازم عتبات و عالیات عراق می‌شوند. استقبال محبان اهل‌بیت در سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده است که کنگره عظیم راهپیمایی اربعین به عنوان بزرگترین گردهمایی بشری در منابع جهانی معرفی شده است و امسال پیش‌بینی می‌شود از ایران بیش از ۲ میلیون زائر برای حضور در این کنگره عظیم حاضر شوند.

*  تصمیم جدی ایران و عراق برای داشتن ویزا و گذرنامه

پلارک در ادامه با بیان اینکه مشتاقان زیادی از هم‌اکنون خود را برای رفتن به کربلا از طریق مرزهای زمینی کشور آماده کرده‌اند، گفت: برای رفتن به این سفر جدا از مسائل مذهبی و اعتقادی زائران باید به قوانین ورود به یک کشور دیگر نیز توجه کنند.

وی ادامه داد: امسال دولت جمهوری اسلامی ایران و عراق مصمم به اجرای قانون یعنی داشتن ویزا و گذرنامه برای زائران در ایام اربعین هستند و حتما زائران ایرانی باید به این موارد توجه ویژه داشته باشند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: براین اساس و طبق مصوبه ستاد اربعین سامانه سماح برای ثبت‌نامه از علاقه‌مندان به شرکت در راهپیمایی اربعین به نشانی www.samah.haj.ir فعال شده است و براساس تعداد ثبت‌نام‌های صورت گرفته در این سامانه برای زائران ویزا صادر می‌شود.

به گفته پلارک وجود چنین سامانه‌ای موجب تهیه آمار دقیق از تعداد زائران و کمیت سفر آنها شده و می‌توان از اطلاعات به دست آمده برای برگزاری موفق‌تر کنگره عظیم راهپیمایی اربعین به ارائه خدمات به زائران استفاده کرد.

وی گفت: تاکنون بیش از ۳۵۰ هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه به تشکیل ستاد اربعین اشاره کرد و گفت: این ستاد از ۷ الی ۸ ماه پیش کار خود را با تشکیل کمیته‌های دهگانه آغاز کرده که از جمله کمیته‌های آن می‌توان به اسکان، تغذیه، فرهنگی، امنیت، مشارکت‌های مردمی، اطلاع‌رسانی، کنسولی و امور بین‌الملل، حمل و نقل و زیرساخت‌ها، بهداشت و درمان و همچنین ستاد اربعین در عراق اشاره کرد.

وی ادامه داد: در این بین مسئولیت کمیته اسکان، تغذیه، اعزام و فرهنگی با سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری، کمیته امنیت و وزارت کشور، کمیته مشارکت‌های مردمی با ستاد بازسازی عتبات و عالیات، کمیته اطلاع رسانی با صداوسیما، کمیته کنسولی و امور بین‌المللی وزارت خارجه، کمیته حمل و نقل و زیرساخت‌ها با وزارت راه، کمیته بهداشت و درمان با وزارت بهداشت و هلال احمر و همچنین مسئولیت ستاد اربعین در عراق برعهده سفیر جمهوری اسلامی ایران در آن کشور و ستادبازسازی عتبات و عالیات است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان مسئولیت‌های کمیته‌های مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین گفت: مردم در بحث مشارکت در کنگره عظیم راهپیمایی اربعین به دو وجه می‌توانند مشارکت داشته باشند؛ وجه نخست حضورشان در این راهپیمایی است که برای این کار همه باید در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و وجه دوم خدمت رسانی به راهپیمایان است.

پلارک افزود: البته میزبانی عراقی‌ها در ایام اربعین از زائران شیعه کشورهای جهان بسیار بی‌نظیر است اما با توجه به اشتیاق بسیاری از مردم برای خدمت‌رسانی به زائران و همچنین پاسخگو نبودن امکانات کشور عراق برای این تعداد زائر، کمیته مشارکت‌های مردمی مصمم است با جذب مشارکت دستگاه‌های مختلف، هیئت‌ها، مساجد و همچنین افراد خدمات بهتری را به زائران در ایام اربعین ارائه کند.

* امضای تفاهمنامه با ۸۰ هیئت و تشکل مردم‌نهاد 

به گفته این مقام مسئول در ستاد اربعین، ستاد بازسازی عتبات و عالیات تاکنون با بیش از ۸۰ دستگاه هیئت و تشکل در سراسر کشور برای ارائه خدمات به زائران اربعین در ایران و عراق تفاهمنامه امضا کرده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: همچنین زمین و مکان‌هایی را در مسیر نجف و کربلا با زیرساخت‌های لازم مانند آب و برق آماده کردیم تا هیئت‌ها و تشکل‌های مردمی بتوانند با استقرار در این مکان‌ها به زائران امام حسین (ع) در ایام اربعین خدمت‌رسانی کنند.

* ایجاد ظرفیت اسکان ۵۰۰ هزار زائر عتبات در ایام اربعین

وی اظهار کرد: تاکنون ساماندهی اسکان بیش از ۲۰۰ هزار نفر از زائران را برای ایام اربعین در عراق انجام دادیم و امیدواریم تا آغاز اعزام‌ها این تعداد به ۵۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

به گفته پلارک سال گذشته تنها برای ۱۰۰ هزار نفر ظرفیت اسکان فراهم شد که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری به ۵ برابر افزایش یابد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اقدامات دستگاه‌های مختلف برای خدمت‌رسانی به زائران امام حسین (ع) در ایام اربعین در عراق گفت: تاکنون بیش از هزار چشمه دوش برای استحمام زائران و همچنین پخت غذا برای ۳۰۰ هزار نفر در مدت ۱۰ روز توسط هیئت‌ها تعهد شده است.

* اعزام ۳ هزار دستگاه اتوبوس و تریلی به عراق 

پلارک در ادامه تشریح اقدامات صورت گرفته برای خدمت‌رسانی به زائران در ایام اربعین اضافه کرد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با ستادهای بازسازی عتبات در استان‌ها تعداد ۳ هزار دستگاه اتوبوس و تریلی لبه‌دار را برای انجام حمل‌ و نقل زائران ایرانی در عراق به این کشور ارسال می‌کنیم و همچنین به همه اتوبوس‌داران و دارندگان ماشین‌های جمعی اعلام شده چنانچه آمادگی داشته باشند برای خودشان و خانواده‌شان ویزا صادر می‌کنیم تا ظرف مدت یک هفته در عراق به زائران امام حسین خدمت‌رسانی کنند.

به گفته وی تاکنون دارندگان بیش از ۲۰۰ دستگاه اتوبوس و ماشین‌های جمعی برای خدمت رسانی به زائران در ایام اربعین ثبت‌نام کرده‌اند.

* اختصاص شماره‌حساب ویژه برای جمع‌آوری نذورات مردمی 

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه استان‌های کرمانشاه و ایلام برای ساماندهی مرز مهران و استان خوزستان برای ساماندهی مرز شلمچه و چذابه تعیین شده است، گفت: همچنین طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ستاد راهیان نور به عنوان متولی ایجاد مراکز اسکان در مرزها در نظر گرفته شده است تا زائران ایرانی در مرزهای کشورمان با مشکل مواجه نشوند.

وی همچنین از اختصاص شماره حساب ویژه به منظور جمع‌آوری نذورات مردمی برای خدمت‌رسانی به زائران در ایام اربعین خبر داد و گفت: براین اساس نیکوکاران و خیرین و افراد مشتاق می‌توانند نذورات نقدی خود را به شماره‌حساب متمرکز ۱۰۴۰ نزد بانک ملی ایران در سراسر کشور واریز کنند و مطمئن باشند که این نذورات فقط صرف موضوع اربعین می‌شود.

پلارک افزود: یکی از مشکلات در اربعین سال گذشته، بعد از مراسم اربعین در کربلا بود چرا که پس از پایان مراسم موکب‌های عراقی جمع‌آوری می‌شدند و زائران ایرانی با مشکل اسکان و تغذیه مواجه بودند. امسال به گونه‌ای برنامه ریزی کردیم که حداقل یک هفته پس از پایان مراسم اربعین موکب‌های ایرانی مستقر باشند و به زائران خدمت‌رسانی کنند.

* افزایش ۳ برابری گیت‌های مرزی

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه به سایر تدابیر اندیشیده شده برای ارائه خدمات بهتر به زائران اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بخش قابل توجهی از صحن حضرت زهرا (س) در جوار حرم مطهر علوی برای اسکان موقت زائران آماده شده است و همچنین پیش‌بینی شده ۷۵ درصد تردد زائران از مرز مهران و ۲۵ درصد از مرزهای شلمچه و چذابه انجام شود.

به گفته این مقام مسئول با همکاری دستگاه‌های ذیربط قرار شده است گیت‌های مرزی هم در ورودی و هم در خروجی حداقل نسبت به سال گذشته ۳ برابر افزایش یابد.

وی ادامه داد: با همکاری مسئولان عراقی نیز تدابیری اندیشیده شده تا حمل و نقل زائران در خاک این کشور با استفاده از خودروهای مردم عراق و با نرخ مصوب این دولت صورت گیرد. البته جابه‌جایی زائران توسط ۳ هزار دستگاهی که به کشور عراق اعزام می‌کنیم، رایگان خواهد بود.

پلارک با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای تامین امنیت مسیرها نیز گفت: امسال مراقبت بیشتری در ارتباط با مسائل امنیتی نیازمند هستیم و تامین امنیت زائران بر عهده کشور عراق است. خوشبختانه تدابیر خوبی در این رابطه از سوی دولت عراق اندیشیده شده و آنها در ارتباط با تامین امنیت زائران از مهارت خوبی برخوردار هستند. البته امسال نیروهای مردمی نیز به نیروهای سازمان‌یافته کشور عراق برای بحث تامین امنیت اضافه خواهند شد تا امنیت بیشتری را نسبت به سال‌های گذشته شاهد باشیم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات همچنین به برخی سوءاستفاده‌های صورت گرفته توسط بعضی از افراد در اربعین سال گذشته اشاره کرد و گفت:‌متاسفانه سال گذشته برخی افراد سوءاستفاده‌هایی انجام دادند و تحت عنوان مدیر کاروان از مردم پول دریافت کرده و پس از عبور زائران از مرز، دیگر دیده نشدند و خدماتی را به زائران ایرانی ارائه نکردند. از متقاضیان تشرف به عتبات و عالیات در ایام اربعین تقاضا داریم حواسشان جمع باشد و حتما در سامانه سماح ثبت‌نام کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *