پست وبلاگ

ادعای بهبود دریاچه ارومیه تنها در یک سال صحیح نیست

مدیر کل طرح حفاظت از تالاب‌های ایران تأکید کرد: اینکه ادعا شود دریاچه ارومیه در طول یک‌سال بهبود پیدا می‌کند حرف درستی نیست باید تلاش‌های جدی برای این مهم انجام گیرد.

محسن سلیمانی روزبهانی در گفت‌وگو با تسنیم به تشریح وضعیت دریاچه ارومیه پرداخت و گفت: اتفاق خوبی برای دریاچه ارومیه به وقوع پیوسته و در سال اخیر با تلاش‌های انجام شده روند تخریبی متوقف شده است.

وی ادامه داد: اما اینکه ادعا شود بهبود وضعیت دریاچه ارومیه در یک‌سال امکان پذیر خواهد بود حرف درستی نیست و باید تلاش‌های جدی از جانب مسئولان و مردم انجام بگیرد تا دریاچه ارومیه به طور کامل احیا شود.

مدیر کل طرح حفاظت از تالاب‌های ایران، مشارکت حداکثری مردم در کنار مسئولان را یکی از راه‌های اثرگذار در احیاء دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: مشارکت حداکثری در کنار داشتن برنامه جامع و مدیریت صحیح می‌تواند به بهبود وضعیت منجر شود؛ البته برنامه‌ها باید با سرعت و جدیت پیگیری شود.

سلیمانی روزبهانی همچنین تصریح کرد: مهم‌تر از احیای دریاچه ارومیه تغییر در الگوی رفتاری است چرا که عادت کرده‌ایم توسعه را به هر صورت به‌دست آوریم و اینگونه نباید باشد بلکه الگوی توسعه پایدار باید مدنظر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: باید رفتارهای گذشته و الگوهای توسعه تغییر کند یعنی اینکه به هر قیمتی کشاورزی را توسعه ندهیم و یا با هر قیمتی سد سازی نکنیم و این مهم باید مورد لحاظ قرار گیرد.

مدیر کل طرح حفاظت از تالاب‌های ایران اظهار داشت: حال و روز امروز دریاچه ارومیه نشأت گرفته از رفتار نادرست چند دهه‌ای نسبت به آن است و باید رفتارها مورد بازیابی قرار گیرد؛ دریاچه ارومیه و احیای آن اثر مناسبی را به‌دنبال دارد اما تخریب و نابودی آن اثر مستقیم روی زندگی مردم خواهد داشت.

احیای دریاچه ارومیه یکی از شعارهای دولت یازدهم محسوب می‌شود که همچنان به طور کامل اجرایی نشده است و مردم همچنان چشم انتظار بهبود وضعیت کنونی آن هستند؛ البته ستاد احیای دریاچه ارومیه چندی قبل اعلام کرد که برنامه احیای دریاچه ارومیه در یک دوره بازه زمانی حداقل ۱۰ ساله تدوین شده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *