پست وبلاگ

دلفین های جدید در جزیره زیبای قشم

به گزارش گروه مناطق آزاد اکوتو ، سید محمد هاشم داخته اظهار داشت: آبهای ساحلی جزیره قشم از معدود نقاط آبی جهان محسوب می‌شود که گونه‌های مختلف پستانداران دریایی بصورت ساکن و مهاجر در آن مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: مطالعات انجام شده در این حوزه، زمینه‌ ارزیابی و تدوین برنامه‌های مدیریتی و نظارتی برای حفاظت بهتر از این پستاندارن را فراهم کرده است.

مدیرکل محیط ‌زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در چند ماه گذشته و با دعوت از پژوهشگران کشورهای مختلف جهان در حوزه پستانداران دریایی، ویژگی‌های رفتاری دلفین‌ها در آبهای ساحلی جزیره قشم مورد بررسی قرار گرفت.

وی یادآور شد: برای حفظ و بهره‌برداری صحیح از دلفین‌های قشم به‌عنوان یک امتیاز در حوزه جذب توریست و ارتقای سطح درآمدی ساکنان مناطق همجوار خلیج دلفین ها، ویژگی های رفتاری و مهاجرت‌ های محلی این جانوران دریایی مورد ارزیابی علمی قرار گرفت.

به گفته داخته، حضور این جانوران دریایی و استمرار فعالیت‌های گردشگری مرتبط با آن، نیازمند این ارزیابی ها و هم چنین انجام برنامه های آموزشی برای دست اندرکاران فعالیت های گردشگری در این حوزه و همچنین آشنایی بیشتر گردشگران با این آبزیان می باشد.

برنامه حفاظت از دلفین‌ها و آموزش جامعه محلی از سوی اداره کل محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم و با همکاری برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و بنیاد میراث پارسیان از سال ۱۳۸۹ در منطقه آزاد قشم آغاز شده و در حال انجام است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *