پست وبلاگ

دولت یازدهم اهتمام ویژه ای به توسعه گردشگری دارد

مسعود سلطانی فر عصر پنجشنبه در آیین افتتاح منطقه نمونه گردشگری بین المللی دستجرد دهکده سلامت صبا در قم با بیان اینکه توسعه گردشگری، انتقال ارزش های فرهنگی است گفت: برای انتقال ارزش های فرهنگی ما هیچ ابزاری بهتر از توسعه گردشگری نداریم، زمانی که گردشگران خارجی وارد کشور ما می شوند آثار تمام تبلیغات مسموم رسانه های امپریالیستی نسبت به ایران بی اثر می شود.
وی افزود: گردشگری اشتغال زودبازده و پایدار را با هزینه بسیار کمتر راه اندازی می کند، از این رو گردشگری گنج پنهان است.
وی با اشاره به وضعیت ایران در گردشگری گفت: در ارزیابی های جهانی، کشور ما را جزو ۱۰ یا ۱۵ کشور نخست دنیا از نظر دارا بودن ظرفیت گردشگری قرار می دهند.
وی افزود: تعداد گردشگران ورودی ما در سال، پنج میلیون نفر است و درآمد حاصل از آن تقریبا هفت میلیارد دلار است که در واقع نیم درصد سهم از گردشگری دنیا را داریم، این درحالی است که بر اساس ظرفیت هایمان باید دو تا سه درصد از دنیا سهم داشته باشیم.
سلطانی فر گفت: دو سال گذشته رشد گردشگری در دنیا ۴ درصد بوده اما در ایران ۱۲ درصد بوده است که در سند چشم انداز پیش بینی شده که ایران باید در افق ۱۴۰۴میزبان ۲۰ میلیون گردشگری خارجی با ۳۰ میلیارد دلار درآمد باشد که تقریبا همان دو درصد سهم جهانی است.
وی افزود: ما در حال حاضر به دلیل عملکرد ۱۰ سال گذشته ۵۰ درصد از برنامه عقب هستیم و برای جبران باید زیرساخت ها را به گونه ای توسعه دهیم که سمت و سوی درستی در جذب گردشگر وجود داشته باشد.
وی در ادامه گفت: به دلیل حضور زائران ایرانی و خارجی در قم، توسعه زیرساخت های گردشگری مذهبی قم در اولویت است.
وی اضافه کرد: این استان به علت حضور گردشگران مذهبی نقطه استراتژیک است که از نظر اختصاص تسهیلات در کشور اولویت دارد و مورد توجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
وی ادامه داد: استان قم به علت قرار گرفتن در محور مواصلاتی ۱۷ استان باید به استان مقصد تبدیل شود، از این طریق زمان ماندگاری گردشگران در قم را حداقل به سه روز برسانیم.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآوری کرد: سالانه ۵ میلیون گردشگر وارد ایران می شوند که تقریبا دو و ۶ دهم میلیون تن از آنان، شیعیان و مسلمانان هستند که به قم و مشهد می آیند.
سلطانی فر، با اشاره به اینکه ایران باید کانون گردشگری حلال شود گفت: کشورمان باید میزبان شیعیان و مسلمانان باشد از این رو در این میان مشهد و قم در اولویت اول ما برای معرفی به گردشگران هستند.
وی افزود: هتل های مناسب در میان شهرهای مذهبی نداریم از این رو در حال ارایه تسهیلات هستیم تنها در مشهد کمبود هتل نداریم که نیمی از ظرفیت هتل های کشور در این شهر است.
منطقه نمونه گردشگری بین المللی دستجرد دهکده سلامت صبا در استان قم در سه فاز از سال ۱۳۸۲ طراحی شده است که امروز فاز اول با بخش های مختلف گردشگری، رفاهی و تفریحی با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *