پست وبلاگ

دولت یازدهم بسترساز توسعه گردشگری است

محمد روحانی جمعه شب پس از دیدار با فعالان و مدیران بخش های دولتی و خصوصی خراسان رضوی و بازدید از جاذبه های تاریخی شهرستان گناباد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دولت یازدهم با اتخاذ تصمیمات مبتنی بر عقلانیت، توجه خاصی به توسعه کمی و کیفی گردشگری و شناسایی ظرفیت های تاریخی نقاط مختلف کشور دارد.
وی تصریح کرد: این نویدبخش آینده خوبی برای توسعه گردشگری در کشور است و باید با عزم همگانی ظرفیت های بکر تاریخی و گردشگری نقاط مختلف کشور شناسایی و برای بازشناسی و معرفی آنها در سطوح ملی و بین المللی برنامه ریزی مدونی کرد.
وی اظهار کرد: گناباد از ظرفیت ها و جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی برخوردار است و تمام جاذبه های جذب گردشگر داخلی و خارجی در این شهرستان وجود دارد که یکی از قابلیت های مهم آن، وجود قنات قصبه با پیشینه ۲۵۰۰ ساله است که در نوع خود منحصر به فرد است.
روحانی با اشاره به کوتاهی که در سال های گذشته برای معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهرستان صورت گرفته است، ابراز امیدواری کرد که با رویکردهای خوب دولت تدبیر و امید از این ظرفیت ها در مسیر توسعه و رونق اقتصادی منطقه نهایت بهره برداری شود.
رئیس کانون سراسری انجمن های دفاتر هواپیمایی و جهانگردی گفت: با همکاری معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی طرح زیارت ‘از مبداء تا مبداء’ را در سطح کشور با هدف دسترسی آسان زائران به زیارت بارگاه منور رضوی در دستور کار قرار داده ایم.
وی افزود: بر این اساس بعد از تامین بسترهای موجود، زائران متقاضی از در منازل و با وسائل از قبل پیش بینی شده برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد انتقال داده شده و بعد از انجام زیارت و دیگر برنامه های گردشگری دوباره به مناطق خود بازگردانده می شوند.
وی اظهار کرد: نخستین تور آشنایی فعالان گردشگری استان خراسان رضوی با جاذبه های گردشگری این استان که در گناباد انجام شد، بستری برای توسعه کمی و کیفی گردشگری بومی و رونق آن در این منطقه خواهد بود.
روحانی گفت: فعالان و مدیران گردشگری این استان ضمن بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی گناباد بستر را برای حضور گردشگران داخلی و خارجی در بازدید از این آثار فراهم می کنند که این خود در رونق اقتصادی این منطقه بسیار موثر است.
روحانی با اشاره به موقعیت مشهد مقدس از نظر جذب سالانه بیش از ۲۵ میلیون نفر زائر و مسافر گفت: با برنامه ریزی صحیح می توان بخشی از وقت گردشگران را برای بازدید از مناطق گردشگری و تاریخی در جای جای خراسان رضوی و از جمله گناباد فراهم کرد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز گفت: قنات تاریخی قصبه گناباد یکی از ظرفیتهای مهم فرهنگی و گردشگری استان و حتی کشور است که بعد از ثبت نهایی آن در فهرست جهانی سازمان یونسکو، می تواند به عنوان یک مزیت در رونق اقتصادی منطقه شناخته شود.
محمد رکنی افزود: بازدید فعالان و مدیران گردشگری از جاذبه های تاریخی و میراث فرهنگی گناباد گام نخست در توسعه گردشگری بومی در استان است که این مساله می تواند به عنوان الگویی در کشور مطرح شود.
فرماندار گناباد هم از گردشگری به عنوان محور توسعه این شهرستان یاد کرد و گفت: بسیاری از ظرفیت های خاص گردشگری و جاذبه های تاریخی گناباد برای گردشگران داخلی و خارجی مغفول مانده که نیازمند عزم جدی برای معرفی این ظرفیتها هستیم.
محمدعلی نبی پور با اشاره به فراهم بودن بستر لازم برای توسعه کمی و کیفی گردشگری در این شهرستان گفت: جذب سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد مکان های اقامتی و ایجاد جذابیت برای افزایش جذب و ماندگاری گردشگران در این منطقه مورد توجه خاص قرار دارد.
۵۰ نفر از مدیران دولتی و خصوصی گردشگری، دفاتر مسافرتی و راهنمایان تورهای گردشگری استان خراسان رضوی به مدت دو روز از جاذبه های گردشگری و تاریخی گناباد از جمله قنات قصبه، روستای هدف گردشگری ریاب، آثار تاریخی کاخک، مسجد جامع و برخی دیگر از آثار برجسته منطقه دیدن کردند.
گناباد دارای ۲۵۰ اثر تاریخی و معنوی است که از این تعداد ۱۴۲ اثر به ثبت ملی رسیده است و چهار باب موزه شامل باستان شناسی، مردم شناسی، آب و موزه روستایی زعفران در این شهرستان دائر است.
گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.
از مجموع بیش از ۳۵۰۰ دفتر خدمات مسافرتی هواپیمایی و جهانگردی کشور ۳۵۰ دفتر در استان خراسان رضوی فعالیت می کنند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *