پست وبلاگ

دهلران ۹ هزار ساله؛ آماده استقبال از گردشگران نوروزی و کاروان‌های راهیان نور

شهرستان دهلران در جنوب غربی کشور یکی از مناطقی است که به لحاظ موقعیت‌های ویژه‌ای که دارد می‌تواند از جمله انتخاب‌های مردم کشور برای گذران ایام فراغت باشد.

دهلران دومین شهرستان استان ایلام از نظر جمعیت است و از نظر وسعت نیز پهناور‌ترین شهرستان این استان است که دروازه ورودی استان خوزستان به استان ایلام است و دارای ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.

شهر دهلران که مرکز این شهرستان است بر اساس جدید‌ترین کاوش‌های باستان‌شناسان دارای قدمتی ۹ هزار ساله است که خود نمایانگر عقبه این شهر به لحاظ داشتن جذابیت برای گردشگران است.

همچنین این شهرستان که در طول هشت سال جنگ تحمیلی محل انجام عملیات‌های بزرگی همچون عملیات محرم بوده است برای یادگاران دفاع مقدس احیاگر خاطرات سال‌های خون و خطر است.

در این شهرستان که می‌توان آن را دارالسادات نیز نامید امامزادگان واجب التعظیم زیادی در بخش‌های مختلف را میزبان شده است که امامزاده سیدابراهیم(ع) در روستای بردی از توابع بخش زرین آباد فرزند بلافصل امام محمدباقر (ع) است.

این روز‌ها که روزهای پایانی سال است و مردم برنامه‌ریزی‌های خود را برای گشت و گذار در مناطق مختلف کشور طراحی می‌کنند این شهرستان می‌تواند از جمله انتخاب‌های خوب باشد.

امیدعلی سبزی فرماندار شهرستان دهلران ضمن اعلام آمادگی بخش‌های مختلف این شهرستان برای استقبال، پذیرایی و اسکان گردشگران نوروزی و کاروان‌های راهیان نور اظهار داشت: شهرستان دهلران با داشتن جاذبه‌های منحصر به فرد در چهار بخش طبیعی، تاریخی، مذهبی و دفاع مقدس، موقعیت خاص جغرافیایی، داشتن دو اقلیم متفاوت آب و هوایی و منابع عظیم نفت، گاز و کشاورزی از مهم‌ترین مسیرهای گردشگری غرب کشور و استان ایلام است.

شهرهای میمه و پهله در قسمت شمالی شهرستان که دارای آب و هوایی متعدل در فصل بهار و تابستان هستند با داشتن جاذبه‌های طبیعی مانند آبشارهای چندگانه روستای خربزان که در سر مسیر ارتباطی روستای خربزان به تختان قرار گرفته‌اند و دارای پوشش گیاهی زیبایی در ایام نوروز منتظر گردشگران هستند، مناظر بکر و دیدنی درختان بلوط حاشیه جاده ارتباطی می‌مه به ملکشاهی، می‌مه به پهله و می‌مه به آبدانان، آبشار منحصر بفرد چپی راستی روستای تختان از دیگر جاذبه‌های طبیعی بخش‌های سراب میمه و زرین آباد هستند.

قلعه تاریخی شاخ در روستای سرکمر و مربوط به دوره ساسانی به عنوان شاهکار معماری دوره ساسانی با داشتن دیوارهای به طول ۷۰۰ متر و کانال آبرسانی چشم هر ببینده‌ای را به شگفتی وا می‌دارد.

امامزاده‌های سید ابراهیم با ۷۵۰ سال قدمت، سیدفخرالدین، سیدناصرالدین، فلک الدین، سیداکبر تختان باعث شده که این مسیر به عنوان مسیر ویژه گردشگری مذهبی معرفی شود.

شهر دهلران هم با داشتن جاذبه‌های طبیعی مانند چشمه‌های آبگرم با خاصیت درمانی، چشمه قیر به عنوان تنها چشمه قیر کشور، غارخفاش که زیستگاه نوعی خفاش نادر در کشور است و جاذبه‌های تاریخی مانند تپه ۹ هزار ساله علی‌کش به عنوان مهد کشاورزی جهان و جاذبه‌های مذهبی مانند امامزاده‌های ابراهیم قتال که دارای مجتمع خدماتی رفاهی است و امامزاده‌های سیداکبر و شهره میر و عباس منتظر ورود گردشگران است.

منطقه ویژه شرهانی به عنوان مشهد شهیدان و چلات به عنوان مناطق عملیاتی منتظر قدوم راهیان نور محسوب است.

تمام تمهیدات لازم از طرف ستاد هماهنگی خدمات سفر برای استقبال و اسکان مسافران و گردشگران ورودی به شهرستان دهلران اندیشیده شده.

سه هتل مجهز، سه مهمانسرا و ۱۴ مدرسه، کمپینگ‌های گردشگری، زائرسراهای امامزاده‌ها، مهمانسرای ادارات آماده اسکان مسافران هستند و خوشبختانه مشکلی در زمینه اسکان مسافران و گردشگران وجود ندارد.

میراث فرهنگی شهرستان دهلران به عنوان دبیرستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان با تعاملی که با تمام ادارات دارد و با حمایت فرماندار در ایام نوروز با برپایی پنج سیاه چادر در نقاط مختلف شهرستان و نمایش دادن نوعی زندگی سنتی و عشایری اقدام به برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی، توزیع اقلام فرهنگی و نظارت مستمر بر اماکن اقامتی و خدماتی می‌کند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *