پست وبلاگ

توسعه دهکده‌های سلامتی و حمام‌های سنتی

محمود خدادوست ــ مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت در همایش ملی باریجه اظهار داشت: تربیت نیروی دست‌اندرکار نظام سلامت با رویکرد سلامت‌محور؛ نه درمان‌محور، توجه به اخلاق پزشکی در کوریکولوم پنهان در بالین، توجه بیشتر به آموزش‌های درمانگاهی تا بیمارستانی، آموزش مبتنی بر تشخیص‌های بالینی با وابستگی کمتر به ابزارهای تشخیصی و پاراکلینیکی غیرضرور، بالا بردن سواد سلامت مردم و سطح‌بندی منطقی و ارائه خدمت توسط گروه‌های مختلف دست‌اندرکار نظام سلامت، از جمله موارد قابل توجه در زمینه شناسایی حوزه‌های خطر‌پذیر بهداشت و درمان در بحث اقتصاد مقاومتی هستند.

خدادوست در همین راستا، بر لزوم استفاده از ظرفیت طب سنتی ایرانی که در فرهنگ و باور مردم ریشه دارد و مبتنی بر دانش بومی است، تأکید کرد و افزود: پیام اصلی طب سنتی ایرانی، حفظ و ارتقای تندرستی و مبنای تشخیص در آن، سنجش مزاج بر اساس دریافت شرح حال دقیق و معاینه بالینی است.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه قابلیت‌ها و توانمندی‌های طب سنتی ایرانی، در دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی کشور در بخش بهداشت و درمان، کمک‌کننده است، گفت: اساس درمان نیز در طب سنتی ایرانی بر پایه اصلاح سبک زندگی و استفاده از درمان‌های طبیعی، بومی و در دسترس مردم است و استفاده از این ظرفیت به‌صورت تلفیقی (integrative) کنار طب رایج، به اقتصاد سلامت کشور کمک می‌کند.

به گزارش وزارت بهداشت ــ وی ادغام خدمات تأیید شده طب سنتی در نظام سلامت و نقش آن در کاهش استفاده غیرضرور از خدمات پاراکلینیکی و مصرف بی‌مورد برخی از داروهای شیمیایی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها را راهکاری ضروری در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی کشور در بخش بهداشت و درمان دانست.

خدادوست توسعه سلامتکده‌های طب سنتی، ایجاد داروخانه‌های طبیعی و تسهیل دسترسی مردم به خدمات ایمن و مؤثر طب سنتی در کشور را به‌عنوان دیگر راهکارهای موجود در این زمینه برشمرد.

مدیرکل دفتر طب سنتی کشور، توسعه دهکده‌های سلامتی در مناطق خوش‌آب‌وهوا با ایجاد امکان استفاده از مواهب طبیعی، چشمه‌های آب گرم و حمام‌های سنتی را نیز در بحث گردشگری سلامت با آموزه‌های طب سنتی مهم ارزیابی کرد و بر ضرورت کشت گیاهان دارویی با توجه به تنوع اقلیمی منحصر به فرد کشور و امکان رویش گیاهان دارویی بومی ایران تأکید کرد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *