پست وبلاگ

شکستن بغض آسمان تنها راه ممکن برای احیای دریاچه ارومیه

به گزارش اکوتو ، دومین دریاچه شور جهان در ارومیه یکی از بزرگترین پارک ملی های جهان است که خشک شدن آن در چندسال اخیر تبدیل به دغدغه‌ای بزرگ برای مردم، مسئولین و به‌ویژه اصحاب رسانه آذربایجان‌غربی شده است.مطالعات صورت گرفته خبر از آن می‌دهد که از  دهه ۷۰ میلادی به این سو بیش از ۹۰درصد از آب دریاچه ارومیه از دست رفته است.

از عواملی که سبب خشکی یگانه نگین فیروزه‌ای آذربایجان شد محافظت نکردن از منابع آبی و مدیریت ناصحیح دستگاه‌های اجرایی از جمله جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای استانهای آذربایجان غربی و شرقی است که هریک به نوبه خود می‌توانستند تا جایی که امکان دارد از هدررفت آب و مصرف نابجای آن در کشاورزی سنتی این منطقه جلوگیری کنند.

در پی مشکل خشکی دریاچه ارومیه مشکل کم‌آبی نیز به منطقه شمال غرب کشور روی آورده و باید تصور غلط مردم که خود را در منطقه‌ای پرآب می‌پندارند تصحیح کرد و نسبت به مصرف بهینه آب اقدامات اساسی و قدم‌های بزرگی برداشت تا حداقل روستاهایی که از نبود آب رنج می‌برند بتوانند طعم آب را تاحدودی به راحتی مزه مزه کنند.

با رفت و آمدهای صورت گرفته در بخش جنوبی دریاچه که اکنون بیشتر به کویر شبیه است تا دریاچه، شاهد گردوغبار معلق در هوا که حامل نمک بوده و سوزش چشم که در معرض این غبار نمک‌آلود به شدت احساس می شود.

بحران خشکی دریاچه ارومیه سبب تمرکز حدود ۵۰ درصدی برنامه های ستاد احیاء به سمت شهرستان میاندوآب و بخش جنوبی دریاچه شده است.

مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با بیان اینکه مردم این استان توهم پرآبی داشته و بیش از میانگین مدنظر از آب استفاده می‌کنند گفت: این دیدگاه تاجایی ادامه داشته که اکنون به ۳۰۰ روستای آذربایجان‌غربی از طریق دبه آبرسانی می‌شود.

هادی بهادری با اشاره به کم‌کاری جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی بیان کرد: این دستگاه‌ها در طول ۱۰ سال گذشته به وظایف خود در موضوع مدیریت آب عمل نکرده و حال شاهد حفر ۴۰ هزار چاه غیرمجاز هستیم.

وی گفت: از ابتدای سال ۹۴ پروژه‌های احیاء دریاچه به طور کاملا جدی و عملی آغاز شده و امیدواریم در چهار ساله آینده شاهد تغییر سطح تراز دریاچه ارومیه شویم، همچنین ستاد احیای دریاچه نگران خشکی یگانه نگین فیروزه‌ای آذربایجان در شهریور ماه امسال بود اما با پیش‌بینی‌های صورت گرفته از خشکی صد در صدی دریاچه جلوگیری می‌شود.

سعید شکاری نیز به عنوان مسئول هماهنگی پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه در سازمان آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی اظهار داشت: طرح‌های احیای دریاچه ارومیه تا ۱۰ سال ادامه یافته و از سال آینده تا ۷ سال، کار احیاء آغاز می‌شود تا در افق ۱۴۰۲  شاهد حل کامل بحران دریاچه ارومیه و احیای آن باشیم.

باوجود تلاش‌های بی دریغ ستاد احیاء دریاچه ارومیه برای دوباره بازگرداندن دریاچه و قول‌های متعدد در رابطه با احیاء کامل آن در افق ۱۴۰۲، هنوز هم دست‌های مردمان خسته‌دل اما امیدوار به سوی خدا دراز شده و خواستار شکستن بغض آسمان هستند چراکه قسمت اعظمی از راه چاره به دست باران حل می‌شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *