پست وبلاگ

دلایل افت ۱۰روزه شاخص بورس

معاملات بازار سرمایه در حالی امروز با بیشترین ریزش شاخص بورس در سال جاری سپری شد که معامله‌گران تالار شیشه‌ای از روز ۱۸ فروردین تاکنون شاهد افت پیاپی دماسنج بازار سهام هستند.

محمد قصری در پاسخ به  تسنیم در خصوص دلایل افت مداوم ۱۰روزه شاخص بورس گفت: همان‌گونه که اتفاق بنیادی خاصی از دی‌ماه پارسال در اقتصاد و صنایع رخ نداده بود و شاخص بورس و قیمت سهام شرکتها تنها بر پایه انتشار خبرهای مثبت به‌ویژه در حوزه مذاکرات هسته‌ای رشد کرده، در حال حاضر بازار منتظر خبر مثبت برای ادامه این روند است؛ به‌علاوه این که رشد ۲۰هزار واحدی شاخص بورس و افزایش قیمتها در مقاطعی نیاز به استراحت و اصلاح دارد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر خبرهای منتشر شده در خصوص روند اجرای برجام از جمله موارد مربوط به سوئیفت و نقل و انتقال پول که به کام دولتی‌ها نیست هم مزید بر علت شده است.

وی اضافه کرد: وجود هیجان در بازار سرمایه کشور نیز یکی از مشکلات همیشگی بازار است و در چند ماه گذشته هم تنها با انتشار برخی خبرهای بی‌پایه و بر اساس حدسیات شاهد افزایش قیمت در برخی نمادها از جمله خودرویی‌ها بوده‌ایم.

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: وجود جو روانی مثبت و هیجان در پی انتشار خبرهای مثبت تا حدودی در بورس قابل توجیه و قبول است؛ اما اقتصاد و صنایع مختلف تنها در صورتی از برجام و رفع تحریم‌ها اثرپذیر خواهند بود و در پی آن شاهد رشد سودآوری در بنگاهها می‌شویم که اتفاقات بنیادی در شرکتها رقم بخورد.

وی همچنین از انتشار صورتهای مالی شرکتها به‌عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار بر ریزش بازار سرمایه نام برد و افزود: این موضوع موجب شده است تا معامله‌گران با ابهام و تردید بیشتری اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: رخ‌دادن هرگونه اتفاق در صنایع و اقتصاد کشور نیازمند اقدام عملی است؛ به‌عنوان مثال زمانی که صحبت از کاهش نرخ سود بانکی می‌شود باید برنامه زمان‌بندی دولت در این زمینه اعلام شود و در پی آن با کاهش نرخ تسهیلات دریافتی، شاهد افزایش سودآوری بنگاهها باشیم.

قصری تأکید کرد: با گذر حدود یک ماه از سال هنوز تکلیف بودجه سال جاری مشخص نیست و مسئولین باید پاسخگوی این پرسش باشند که بر چه‌اساس بنگاهها و سرمایه گذاران باید برنامه ریزی مشخصی برای سال جاری خود داشته باشند؛ بنابراین این عامل هم می‌تواند یکی دیگر از دلایل ادامه افت بازار سرمایه در این روزها باشد.

وی اشاره کرد: رشد جهانی قیمت نفت و زمزمه‌هایی که در خصوص افزایش آن در آینده و رسیدن به مرز ۵۰ دلار شنیده می‌شود، در کنار بهبود شرایط رو به رشد برخی کالاهای جهانی مانند مس، روی و فولاد باید تأثیرات مثبتی را برای بازار سرمایه رقم بزند که به‌دلیل نبود تحلیل در بازار، کلّیت بازار بی‌توجه به این موارد افت می‌کند و منفی می‌شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *