پست وبلاگ

باغ موزه ای به نام دفاع مقدس

به گزارش اکوتو ، این هفته به بهانه هفته دفاع مقدس پیشنهاد خوبی برایتان داریم که میتواند حداقل برنامه یک روزتان را پر کند.بزرگراه شهید حقانی مدتهاست که مزین شده به باغ موزه ای به نام دفاع مقدس که این روزها با برنامه های متنوع فرهنگی از جمله نمایشگاههای عکس و برگزاری مراسم شب خاطره های دفاع مقدس،به مدت یک هفته میزبان شما خواهد بود.
این باغ موزه،یک موزه رویدادی است و از موزه هایی که صرفا بناها و اشیاء تاریخی را به نمایش میگذارند،متفاوت است. طرح و احداث باغ موزه دفاع مقدس با هدف ساماندهی به مجموعه تلاشهای دلسوزان و یادآوران مخلص آن روزها در طول نزدیک به ۲ دهه که از دوران دفاع مقدس سپری میشود، شکل گرفت.
باغ موزه دفاع مقدس از ۷ تالار و یک قسمت انتهایی که یادمان دفاع مقدس است تشکیل شده که در آن اعداد ۷ و ۸ به کار رفته است؛ عدد ۸ به عنوان نمادی از ۸ سال دفاع مقدس و عدد ۷ به خاطر تقدسی که دارد. این دو در کنار هم مفاهیم خاصی را دربر میگیرند.

بخش های مختلف باغ موزه امکان تجسم عینی برخی فضاها و میدان جنگ در ابعاد واقعی یا نمادین، با جنگ افزارهای واقعی یا شبیه سازی شده را به بازدیدکنندگان میدهد. تکنولوژی به کار رفته در هر بازدید به گونه ای است که در هر تالار همه چیز از نو آغاز میشود.

در میان تالارهای مختلف این باغ موزه فقط یک تالار با نام «تالار پروانه ها» جنبه موزه ای دارد که برای معرفی سرداران دوران دفاع مقدس درنظر گرفته شده است. اما بقیه تالارها جنبه رویدادی دارد و می توان تمام اتفاقات دوران دفاع مقدس را در آن به شکل زنده در همان حال و هوا دید.
تالار اول، تالار آستانه یا همان سرآغاز است، بخش دائمی موزه و نمایش دهنده مجموعه وقایعی که در فاصله سال ۵۷ تا آغاز جنگ، منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد.
در این تالار تمامی وقایعی که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی شد به نمایش در می آید و روزهای آغازین جنگ تحمیلی به تصویر کشیده می شود.
تالار دوم، تالار حیرت و واقعیت است،در اینجا حیرت مردم ایران از شوک جنگ تحمیلی به نمایش در میآید. در روزهایی که مردم از پیروزی انقلاب شادمان بودند و نظام اسلامی ایران در حال شکل گیری بود، حمله رژیم بعثی به ایران با حمایت همه جانبه آمریکا مردم را حیرت زده و شوکه کرد.

اینجا،تنها راهی برای رسیدن به مقصد یا مسیری برای گردهمایی زیبایی های طبیعی نیست.اینجا راهیست كه علاوه بر تمام زیبایی هایش قرار است مفهوم مقاومت در برابر ظلم را تعبیر كند.باغ راه باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت،قرار نیست تنها یك باغ راه مملو از گل های رنگارنگ و عطر خوش طبیعت باشد.اینجا قرار است زیبا باشد،زیبایی هایی كه حکایت كنند از ایثار و مقاومت.از دوام و بقا.به همین خاطر است كه شاید در طول این مسیر كمتر گل های رنگارنگ و گیاهان فصلی ببینید.تمام گونه گیاهی به كار رفته در طول مسیر،یك ویژگی مشترك دارد و آنهم استفاده از گونه هایی است كه عمر دائمی دارند و بسیاری از آنها گیاهان دارویی هستند.

این حیرت در کنار حقانیت ملت ایران در دفاع از خود برابر هجوم دشمنان در تالار حیرت به نمایش در میآید. ملت ایران در طول دفاع همه جانبه از خاک خود در جنگ تحمیلی،حقانیت خود در دفاع از ارزشها را به جهانیان ثابت کردند که این حقانیت در این تالار به تصویر کشیده می شود.
تالار دفاع، سومین تالار است؛ نمایش دهنده ساختار دفاعی کشور از ارتش و بسیج گرفته تا نیروهای مردمی که در دفاع از خاک و تمامیت ارضی کشور تلاش کردند. این دفاع در کنار استفاده از ادوات جنگی به نمایش در میآید.
تالار آرامش، چهارمین تالار باغ موزه دفاع مقدس است؛ در این تالار میبینیم که روزهای جنگ و دفاع از ناموس و خاک میهن در عین سختیها و دشواریهایی که برای ملت داشت با آرامشی برای دفاع از ارزشهای انقلاب همراه شده بود.
این آرامش که دفاع مقدس را در سالهای دهه ۶۰ به عنوان جزئی از بدنه جامعه نشان میدهد در این تالار به تصویر در می آید.پنجمین تالار، تالار شهادت است؛یکی از مهمترین تالارهای باغ موزه که به بازدیدکنندگان یادآوری می کند، شهادت، آرزوی بزرگ جوانان رزمنده در ایام جنگ و دفاع مقدس بود.
مجموعه تالار شهادت به ۷ مرحله تقسیم شده که شهادت را از نیت تا عروج به تصویر کشیده است. عظمت، ارزش، جایگاه و تقرب شهید و شهادت در این تالار نمود عینی دارد.تالار ششم، تالار پیروزی است که پیروزی های دلاورانه جوانان ایرانی در روزهای جنگ را به تصویر میکشد؛  از پیروزی در عملیاتهای مختلف گرفته تا آزادسازی خرمشهر و پیروزی های عرفانی و معنوی.

تالار هفتم، تالار سرانجام است.  هفتمین تالار این باغ موزه، فضایی متفاوت از آنچه تاکنون درباره جنگ گفته شده دارد. در این تالار که آخرین مرحله از ۷ تالار عشق باغ موزه است بازدیدکنندگان پس از گذر از ۶ مرحله پیشین، به بالاترین نقطه از باغ موزه می رسند که در آنجا با یادمان، تصاویر، تندیس ها و بازمانده های جنگ تحمیلی مواجه می شوند و به آنها ادای احترام میکنند.
در نزدیکی تالارهای موزه،باغ دره دفاع مقدس در فضای باز و در حد فاصل ۲ ایستگاه مترو مصلی و میرداماد تهران به طور طولی احداث شده است.
اینجا،تنها راهی برای رسیدن به مقصد یا مسیری برای گردهمایی زیبایی های طبیعی نیست.اینجا راهیست كه علاوه بر تمام زیبایی هایش قرار است مفهوم مقاومت در برابر ظلم را تعبیر كند.باغ راه باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت،قرار نیست تنها یك باغ راه مملو از گل های رنگارنگ و عطر خوش طبیعت باشد.اینجا قرار است زیبا باشد،زیبایی هایی كه حکایت كنند از ایثار و مقاومت.از دوام و بقا.به همین خاطر است كه شاید در طول این مسیر كمتر گل های رنگارنگ و گیاهان فصلی ببینید.تمام گونه گیاهی به كار رفته در طول مسیر،یك ویژگی مشترك دارد و آن هم استفاده از گونه هایی است كه عمر دائمی دارند و بسیاری از آنها گیاهان دارویی هستند.
همچنین فضاهای باز،اعم از فضای سبز برای حضور و تفرج عامه مردم و نیز فضاهای قابل استفاده برای برگزاری رزمایشها در مناسبتهای مختلف نیز در این موزه طراحی شده که در مناسبتهای زمانی مختلف، امکان تنوع کاربری فضاها را افزایش میدهد؛ کاربری هایی از جمله رزمایش های هفته دفاع مقدس تا برگزاری آیین تعزیه در ماه محرم یا نمایش فیلمهای جنگی بر پرده بزرگ و در هوای آزاد.
در این باغ موزه امکان برگزاری جشنواره های فیلم و نمایش فیلم های دفاع مقدس نیز وجود دارد.وجود یک دریاچه بسیار بزرگ که با امکان نمایش فیلم روی آب احداث شده است، از ویژگیهای منحصر به فرد باغ دره است. باغ موزه مکان مناسبی برای یادآوری خاطرات دوران ۸ ساله دفاع مقدس و بهترین مکان برای آشنایی نسل های تازه با دوران دفاع مقدس است.پس فرصت را از دست ندهید و به بهانه این هفته هم که شده به این مکان زیبا و ارزشمند سری بزنید.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *