پست وبلاگ

برنامه توسعه صنعت سی.ان.جی

به گزارش اکوتو ، از سال ۱۳۰۶ شمسی با ورود خودروهای جدید، عرضه بنزین در ایران آغاز شده؛ به طوریکه هم اکنون عرضه این فرآورده نفتی در ایران از قدمتی بیش از ۸۸ سال برخوردار است.

در طول نزدیک به ۹ دهه عرضه و توزیع بنزین، روند عرضه و تقاضای این محصول استراتژیک نفتی با فراز و فرودهای متعددی همراه بوده به طوری که از اجرای نظام سهمه بندی و عرضه کارتی این فرآورده نفتی می‌توان به نقطه عطفی در تاریخ ۸۸ ساله عرضه بنزین در کشور یاد کرد.

با این وجود هم اکنون برنامه ریزی‌های گسترده‌ای به منظور کاهش سهم بنزین در سبد سوخت خودروها تعریف شده و قرار است بخشی از مصرف بنزین با عرضه و توزیه سی.ان.جی جایگزین شود.

سید ناصر سجادی در تشریح آخرین وضعیت تراز مصرف بنزین و گاز طبیعی در کشور گفت: از سال ۱۳۵۵ شمسی مصرف گاز طبیعی در ایران با مصرف روزانه هفت میلیون متر مکعب اغاز شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه مصرف گاز طبیعی سال گذشته به بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است، تصریح کرد: در شرایط فعلی برنامه کشور افزایش سهم گاز طبیعی و کاهش سهم مصرف فرآورده های نفتی در سبد انرژی است.

این مقام مسئول در خصوص مصرف بنزین به عنوان مهمترین فرآورده نفتی هم توضیح داد: در كشور مصرف بنزین از سال ۱۳۰۶ شمسی آغاز شد و تا چند سال اخیر به علت ارزانی قیمت‌ها، مصرف این محصول پالایشگاه‌های نفت روبه افزایش بود و به شدت بالا رفت تا جایی كه تا قبل از سهمیه‌بندی یعنی سال ۱۳۸۶ به بیش از ۱۱ درصد رسید.

سجادی با یادآوری اینکه با این روند درسال ۱۳۹۳ باید روزانه بیش از ۱۴۰ میلیون لیتر بنزین در کشور عرضه می شد، اظهار داشت: به عبارت دیگر در صورت تداوم رشد مصرف باید هم اکنون دو برابر تولید داخلی بنزین وارد کشور می شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با یادآوری اینکه با توسعه جایگاه‌های سی.ان.جی، اجرای نظام سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، توانستیم مصرف این فرآورده نفتی را مدیریت كنیم، به “مهر” گفت: بر این اساس مصرف این فرآورده نفتی سال گذشته به ۶۸ میلیون لیتردر روز کاهش یافت.

وی مجموع مصرف بنزین و سی.ان.جی در سال گذشته در حدود ۸۹ میلیون لیتر عنوان و خاطرنشان کرد: سال ۱۳۹۳ مصرف گاز طبیعی ۸۸ درصد از كل فرآورده‌های انرژی‌زا و فرآورده‌های نفتی ۱۲ درصد بوده كه این آمار نشان دهنده روند جایگزینی انواع فرآورده‌های نفتی با گاز طبیعی در كشور است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *