پست وبلاگ

چه بر سر استعدادهای آذربایجان می آید؟

گروه ورزش و سرگرمی اکوتو؛ در بازی ذوب آهن و پرسپولیس در جام حذفی، گل دوم تیم اصفهانی را بازیکن ۱۷-۱۸ سال این تیم به نام رضا شکاری به ثمر رساند. وی که چندی پیش هم در فهرست ۵۰ پدیده جوان و آینده دار فوتبال جهان از دید فیفا قرار گرفت، بازیکنی است که اصالتاً آذربایجانی و تبریزی است. اما این که چرا در یک تیم اصفهانی توپ می زند واقعاً جای سوال دارد؟!!
با این که آذربایجان و تبریز دو تیم در لیگ برتر دارد ولی تعداد بازیکنان آذربایجانی که در لیست این دو تیم قرار دارند شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد. آیا واقعاً آذربایجان از نظر نیروی انسانی در زمینه فوتبال ضعیف است یا مشکل از جای دیگری نشأت می گیرد؟ سوابق و شواهد نشان می دهد که آذربایجان یکی از غنی ترین مناطق کشور در داشتن بازیکن فوتبال است.
هنوز هم خاطره بازی های زیبای بازیکنانی مثل کریم باقری، سیروس دین محمدی، برادران خطیبی و سایر بازیکنان آذربایجانی در رده های مختلف باشگاهی و ملی از ذهن فوتبال دوستان بیرون نرفته است. همچنین در فوتبال امروز هم نام بازیکنانی مثل سامان نریمان جهان، کریم انصاری فر، پیام صادقیان، مهرداد بایرامی و … که هر کدام جزو ستارگان تیمشان هستند، در صحنه فوتبال آذربایجان می درخشد.
اما چرا اکثر بازیکنان این خطه در تیم هایی غیر از تیم های آذربایجانی پرورش می یابند؟ چرا بازیکنانی مانند علیرضا نقی زاده که یکی از بازیکنان فیکس تیم ملی امید و از بهترین های آن تیم است، باید در تیم سیاه جامگان مشهد بازی کند؟ چرا پیام صادقیان و رضا شکاری در تیم اصفهانی ذوب آهن به فوتبال معرفی می شوند؟ چرا شهریار شیروند در پایه های سپاهان رشد می کند و بعدها به وسیله رسول خطیبی به تبریز آورده می شود؟ چرا کریم انصاری فر در سایپا چهره می شود؟ چرا فرشاد احمدزاده فقط برای سپری کردن دوران خدمت سربازی مجبور می شود به یک تیم آذربایجانی بیاید؟
البته نام هایی که ذکر شده همگی توانسته اند در این فوتبال به جایی برسند. اما صد افسوس که بسیاری از بازیکنان و استعدادهای آذربایجان به دلیل نبود یک آکادمی قوی در منطقه و به دلیل عدم هدایت درست نمی توانند به مراحل بالاتر برسند و خیلی زود چراغ فوتبال آن ها کم سو و خاموش می شود.
شاید اگر یک تدبیر و مدیریت درست در امر بازیکن سازی در فوتبال آذربایجان صورت گیرد دیگر نیازی نباشد که تیم های آذربایجانی دست به دامن بازیکنان طرد شده و مسن و یا سرباز سایر تیم ها شود و بتوانند از جوانان پرورش یافته آکادمی های خودشان استفاده کنند.

درباره ی مهرداد شوکتیان

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “چه بر سر استعدادهای آذربایجان می آید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *