پست وبلاگ

احیا و بازسازی بافت تاریخی بوشهر

به گزارش اکوتو ، مصطفی سالاری ظهر امروز در آیین راه‌اندازی انجمن‌های میراث فرهنگی استان بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر دارای آثار تاریخی ویژه و منحصر به فردی است اظهار داشت: اکنون علاوه بر ثبت برخی از آثار تاریخی این استان در فهرست آثار ملی ۵۰۰ اثر دیگر هم شناسایی شده که مرمت و بازسازی آنها با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه مرمت آثار باستانی تنها از سوی دولت شدنی نیست تصریح کرد: مرمت و احیا اثرهای باستانی باید به سمت بخش خصوصی سوق داده شود تا امکان رونق و احیا آنها فراهم شود.

استاندار بوشهر با اشاره به اینکه بافت تاریخی بوشهر از زیباترین بافت‌‎های تاریخی کشور است گفت: برای رونق بافت تاریخی بوشهر باید مشارکت سرمایه‌گذاران با واگذاری آنها به بخش خصوصی فراهم شود  تا احیا و رونق این مکان مهم تاریخی فرهنگی صورت بگیرد.

سالاری با بیان اینکه سالانه ۲ تا ۳ پروژه اثر تاریخی استان بوشهر مرمت و احیا می‌شود افزود: سیراف یک اثر تاریخی مهم و منحصر به فردی است که نیاز است دولت در احیا این اثر مشارکت کند.وی با اشاره به تدوین طرح جامع سیراف خاطرنشان کرد: بخشی از ابنیه‌ها در سیراف که تصرف شده نیاز به آزادسازی دارد که باید راهکارهای لازم دراین حوزه اندیشیده شود.

استاندار بوشهر ابنیه تاریخی قلعه نصوری درسیراف را مورداشاره قرار داد و گفت: این قلعه با جاذبه‌های مهم مکان مناسبی برای اجرای طرح‌های گردشگری است که می‌توان با تدوین طرح‌هایی با رویکرد گردشگری طبیعی، تاریخی و صنعتی یک تحولی دراین منطقه فراهم کرد.

سالاری با تاکید بر توجه به صنایع دستی استان بوشهر بیان کرد: زنجیره گردشگری در طرح‌‎های این حوزه باید تدوین وتکمیل شود که راه‌اندازی بازارچه صنایع دستی یکی از زنجیره‌های صنعت گردشگری است.وی با بیان اینکه دراستان بوشهر ۹ دهکده گردشگری تدوین شده بیان کرد: از این تعداد طرح شش دهکده گردشگری آن ساحلی است که در نقاط ساحلی استان بوشهر اجرایی می‌شود.

استاندار بوشهر، با اشاره به اینکه اعتبارات بازسازی ابنیه‌های تاریخی ۳ برابر افزایش یافته تصریح کرد: تخصیص اعتبارات مرمت آثار تاریخی استان بوشهر ۳ برابر سال قبل است و این در حالی است که اعتبارات گردشگری سبب ایجاد تحول دراین حوزه شده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *