پست وبلاگ

چرا توافق هسته ای تاثیری در بورس نداشته است؟

به گزارش اکوتو ،حمیدرضا محمدنژاد در گفت‌وگویی در خصوص دلایل روند نزولی بازار سرمایه پس از توافق ژنو گفت: در حالی که همگان انتظار داشتند با انتشار خبر رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای صف های خرید و تقاضای جدید در بازار شکل بگیرد اما در عمل واکنش سرمایه گذاران به اتفاقات بازار منفی بود.
این فعال بازار سرمایه در خصوص چرایی این اتفاق تصریح کرد: هر چند با رسیدن به توافق ریسک بزرگ سیاسی در بورس کمرنگ شد اما کسب بازده ١٠درصدی که در روزهای پیش از توافق رقم خورده بود موجب شد تا سهامداران نسبت به فروش سهام و ذخیره سود خود اقدام کنند.
وی افزود: عرضه سهام توسط شرکت‌های حقوقی نیز در آن دوره زمانی بخاطر کسب نقدینگی و رفع تنگناهای مالی کوتاه‌مدت موجب شد تا شاخص بورس و قیمتها در بازار سهام ریزشی شود.
این فعال بازار سرمایه اضافه کرد: یکی دیگر از عوامل منفی اثرگذار بر کلیت بازار سهام نیز تمایل نداشتن سهامداران به حضور در مجامع شرکت‌هاست که به دلیل تقسیم سود نقدی پایین و نیز بازپرداخت طولانی مدت آن، سهامداران ترجیح به فروش سهام در آن دوره زمانی دادند.
وی ادامه داد: هر چند در مذاکرات هسته ای به جمع بندی و توافق رسیده ایم اما باید منتظر بود تا در عمل اثرات این توافق در اقتصاد و سوددهی شرکتها تاثیر بگذارد تا پس از آن شاهد ورود نقدینگی جدید به بورس و رشد شاخص و قیمتها باشیم.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *