پست وبلاگ

متولی فرو ریختن پل تاریخی حاج فتحعلی بروجرد کیست؟

به گزارش اکوتو ، منوچهر یوسفی عصر امروز در صحن شورای اسلامی شهر اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه به منظور حفاظت از پل تاریخی حاج فتحعلی به دقت توسط شهرداری بروجرد انجام شده است.

وی با بیان این‌که اطلاع‌رسانی لازم به منظور ممانعت تردد از پل تاریخی حاج فتحعلی انجام شده است، افزود: این پل که بنا به گفته کارشناسان از پل‌های تاریخی منطقه است، از همان ابتدای آغاز عملیات احداث پل پیامبر اعظم (ص) که بخشی از آن از کنار این پل عبور می‌کرد، مورد توجه شهرداری بوده و اقدامات لازم به منظور حفاظت از این پل تاریخی با نصب پلاکاردهای متعدد به شهروندان در ممانعت تردد از آن انجام شد.

شهردار بروجرد با اشاره به این‌که تردد از این پل تاریخی از ابتدای آغاز عملیات احداث پل پیامبر اعظم (ص) ممنوع اعلام شد، عنوان کرد: نصب تابلو ورود ممنوع به صورت قانونی و نیز نصب گارد ریل و میله‌گرد و آهن به منظور ایمن‌سازی و حفاظت از این پل تاریخی انجام شده اما با توجه به همه هشدارهای ممکن به شهروندان در این راستا برخی از شهروندان با نادیده گرفتن احتمال ریزش این پل تاریخی اقدام به تردد از این پل کرده تا این‌که سرانجام در روزهای اخیر شاهد ریزش این پل تاریخی بودیم.

وی با تصریح بر این‌که شهرداری هیچ‌گونه وظیفه‌ای در قبال حفاظت از آثار و ابنیه تاریخی ندارد، خاطرنشان کرد: با وجود این مهم شهرداری بروجرد املاک اطراف این پل را خریداری کرده و از این املاک جزیره‌ای امن به وسعت یک هزار متر مربع به منظور حفاظت از این پل تاریخی در حال احداث دارد.

یوسفی با ابراز گلایه‌مندی از متولی حفظ آثار تاریخی در شهرستان بروجرد بیان کرد: در طول سالیانی که تردد از روی این پل تاریخی به سهولت انجام می‌شد، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هیچ‌گونه اقدامی در راستای نصب تابلوی هشدار به منظور ممانعت از تردد از این پل نکرده و این اثر تاریخی در گذر زمان دچار فرسایش و تخریب شده و هیچ‌گونه اقدامات مرمتی ثانویه‌ای نیز بر روی این پل توسط متولی حفاظت از آن انجام نشده است.

وی با تصریح بر این‌که شهرداری بیش از دیگر نهادهای متولی در راستای حفظ این اثر تاریخی تلاش کرده است، اظهار داشت: با وجود این‌که سازمان میراث فرهنگی هیچ‌گونه اقدامی در راستای حفظ این اثر تاریخی پیش از تخریب آن انجام نداده است، ضرورت دارد با صرف وقت و هزینه هرچه سریع‌تر نسبت به بهسازی اطراف و حاشیه این پل و نیز مرمت آن و نورپردازی اطراف این پل به منظور متمایز کردن آن اقدام کرده که در این زمینه شهرداری بروجرد نیز مشارکت فعال دارد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *