پست وبلاگ

تردد دانشجویان بجنورد در جاده مرگ

به گزارش اکوتو ،منطقه خراسان شمالی، بیش از ۱۰ سال از عمر استانی شدن خراسان‌شمالی می‌گذرد و شاهد توسعه کمی مراکز آموزش عالی در این استان هستیم. به همین دلیل برای اختصاص فضاهای بیشتر در بخش آموزشی، طبق برنامه‌ها و سیاست‌های اتخاذ شده، جاده منتهی به تخته ارکان برای دانشگاه‌های دولتی، جهاد دانشگاهی، مؤسسه آموزش عالی غیردولتی اشراق، پردیس دانشگاه علوم پزشکی استان و نمایشگاه بین المللی و اداره‌های دیگر در نظر گرفته شد.

در گذشته هر یک از این دانشگاه‌ها اتوبوس‌هایی مخصوص خود برای ایاب و ذهاب دانشجویان داشتند اما از ابتدای مهر شهرداری اقدام به ارائه این خدمت به دانشجویان کرده و دانشجویان مجبور هستند برای سوار و یا پیاده شدن از اتوبوس‌ها کنار جاده بایستند که این امر مشکلاتی را برای دانشجویان ایجاد کرده است.

صفایی یکی از دانشجویان مرکز علمی کاربردی واقع در جاده ارکان اظهار کرد: هیچ ایستگاه اتوبوسی برای منتظر ماندن دانشجویان برای رفتن به داخل شهر وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه این جاده به شدت تنگ است، افزود: تعداد زیادی کامیون و سواری از این مسیر تردد می‌کنند و هنگامی که اتوبوس به منطور سوار کردن دانشجویان توقف می‌کند، ترس اینکه با خودرویی دیگر تصادف کند، وجود دارد.

صفایی با بیان اینکه اداره کل راه و شهرسازی نیز در حال تعریض جاده ارکان است، ادامه داد: زیرسازی‌هایی انجام شده موجب شده است که شانه خاکی جاده یک متر پایین‌تر از سطح جاده بیاید و این امر، خطر در این جاده را دو چندان کرده است.

یکی دیگر از دانشجویان اظهار کرد: هیچ گونه روشنایی در این مسیر وجود ندارد و دانشجویان برای عبور از عرض جاده و به منظور ایستادن در محلی که اتوبوس پارک می‌کند با مشکل مواجه هستند و همیشه ترس از برخورد با خودرویی در حین عبور از جاده‌ها را دارند.

وی بیان کرد: در گذشته که شهرداری هیچ گونه خدماتی را به این منطقه ارائه نمی‌داد، دانشجویان برای آمدن به دانشگاه با مشکل مواجه بودند و همیشه متحمل هزینه‌های زیادی می‌شدند که هم اکنون این اقدام شهرداری موجب شده تا باری از دوش دانشجویان برداشته شود و هزینه‌های رفت و آمد کاهش یابد. مسیر این دانشگاه برای دانشجویان بسیار خطرناک است و مسئولان باید هر چه سریع تر نسبت به تعریض و روشنایی جاده و ایجاد ایستگاه‌های اتوبوس اقدام جدی داشته باشند.

داود یارمحمدی، مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای منطقه خراسان شمالی تاکید کرد: تکمیل جاده ارکان در بجنورد منوط به تامین اعتبار است.

وی با اشاره به اینکه این جاده در گذشته راه روستایی بوده است و هم اکنون تعدادی از دانشگاه و اداره‌ها در آنجا مستقر شده است، افزود: در حال حاضر عرض این جاده گنجایش آن همه ترددی که انجام می‌شود را ندارد به همین دلیل عریض کردن این جاده را از سال گذشته در دستور کار قرار دادیم.

وی با بیان اینکه طول این جاده چهار کیلومتر است و هم اکنون بهسازی آن ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ادامه داد: تکمیل این پروژه نیازمند ۵۰ میلیارد ریال اعتبار است که هر وقت اعتبار لازم برای آن اختصاص یافت یک سال پس از آن تکمیل خواهد شد.

یارمحمدی، وجود تاسیسات را از دیگر مشکلات اجرای این پروژه بیان کرد و توضیح داد: تاسیساتی همچون آب، برق، گاز و فیبر نوری در این مسیر وجود دارد که باید همه آنها منتقل شوند. تاکنون تاسیسات گاز منتقل شده و آب و فاضلاب و فیبر نوری باقیمانده که باید منتقل شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *