پست وبلاگ

بوستان سردار مفخم بجنورد احیاء می‌شود

آدینه محمد سویدانلویی در گفت‌وگو با تسنیم ، اظهار داشت: این طرح تهیه‌شده و المان‌های مختلف آن در حال بازسازی است. این المان‌ها شامل سردر ورودی عمارت، حوضخانه، عمارت عالی‌قاپو، نارنجستان و فواره‌های آب است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی گفت: در این باغ، مجموعه‌های فراوانی دیده‌شده و راه و شهرسازی نیز پیشنهاد ساخت و راه‌اندازی بازارچه صنایع‌دستی در چهار هزار مترمربع را داده است.

وی درباره آزادسازی عرصه‌های خانه مفخم اظهار داشت: بخشی از عرصه‌ها در روبه‌روی آینه‌خانه مفخم و اطراف عمارت آزادسازی شده است اما هنوز تملک ۱۱ هزار مترمربع از زمین‌های عرصه باقی‌مانده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی گفت: تملک زمین‌های عرصه آئینه خانه بجنورد دست‌کم ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد. تأمین این میزان اعتبار برای این اداره کل مشکل است و نسبت به آن خوش‌بین نیستم.

وی تصریح کرد: آزادی‌سازی این عرصه، مستلزم همکاری راه و شهرسازی، شهرداری و استانداری است تا با تعامل، راهکار مناسب اتخاذ و رضایت مردم تأمین شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی افزود: مساحت زمین‌های واقع در عرصه این اثر تاریخی، که باید برای آزادسازی تملک شود ۱٫۱ هکتار است.

سویدانلویی درباره شرایط ساخت‌وساز در اطراف عمارت مفخم اظهار داشت: وسعت عرصه این اثر تاریخی، ۴٫۳ هکتار است که هیچ‌گونه ساخت‌وساز و فعالیت عمرانی در این محدوده داده نمی‌شود.

وی افزود: مالکان املاک واقع در حریم درجه‌یک که چهار هکتار وسعت دارد، تا سه‌طبقه به ارتفاع ۹ متر مجاز به ساخت‌وساز هستند.

سویدانلویی گفت: مالکان در حریم هفت هکتاری درجه‌ دو نیز مشکلی در ساخت‌وساز ندارند اما این طرح‌ها باید مطابق طرح تفصیلی بوده و نقشه‌ها نیز با تأیید میراث فرهنگی اجرایی شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *