پست وبلاگ

چرا بورس شیرین شد؟

امید احمدی در گفت و گو با تسنیم با بیان این که از نیمه دیماه سال ۹۲ تاکنون رکود و ریزشی سنگین بازار سرمایه را فراگرفته است گفت: رکود حاکم بر اقتصاد کشور، ریسک های سیاسی ناشی از مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها و کاهش جهانی قیمت نفت و برخی کالاها از جمله دلایل اصلی افت قیمت سهام شرکتهاست که موجب متضرر شدن سرمایه گذاران و فرار نقدینگی از بورس به سمت تنها بازار مناسب این روزهای اقتصاد کشور یعنی بانکها شده است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: با وجود تداوم ریزش شاخص بورس و قیمتها از ابتدای امسال تاکنون در هفته های گذشته، نمادهای بورسی صنعت قند و شکر که از صنایع کوچک بورس است برخلاف روند کلی بازار و دیگر صنایع، با رشد‌ قیمت روبه‌رو‌ بوده اند که دلیل اصلی آن را می‌توان در بتای منفی این صنعت نسبت به بازار عنوان کرد.
وی تاکید کرد: البته سهامداران حاضر در این شرکتها باید مراقب سفته بازی در این نمادها برای کسب سود‌های بالای کاذب و حضور نوسانگیران باشند.
او با اشاره به این که در حال حاضر ۱۶ شرکت بورسی و فرابورسی در صنعت قند و شکر فعال هستند ادامه داد: برخی از این نمادها در هفته های گذشته بازدهی بیش از ۵۰ درصدی را نصیب سهامداران خود کرده است.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: از سوی دیگر رشد قیمت سهام شرکتهای قند و شکری را باید در افت بسیار بزرگ دو سال قبل این صنعت جستجو کرد که برخی از این شرکت‌ها افت حدود ۸۰ درصدی را تجربه کردند.
وی افزود: بحث افزایش نرخ شکر به هر کیلو ۲۵۰۰ یا ۲۷۰۰ تومان نیز یکی دیگر از دلایلی است که در هفته های گذشته موجب افزایش تقاضا در بورس برای نمادهای این گروه و نیز افزایش قیمت سهام شرکتهای قندی و شکری شد.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: ارزش بازار بسیار پایین شرکت‌های قندی را نیز می توان به عنوان یکی دیگر از دلایل رشد قیمت شرکتهای این صنعت دانست که در مجموع پیش‌بینی می شود این رشد مقطعی باشد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *