پست وبلاگ

اگر سرمایه‌گذار خارجی داشتیم، آبرویمان می‌رفت

در آخرین روز معاملاتی بورس تهران برای بیش از یک ساعت، سامانه معاملاتی از دسترس فعالان بازار خارج شد و این موضوع سبب شد تا تعدادی از دادوستدهای ناخواسته صورت گیرد که این موضوع با اعتراض هایی از سمت بسیاری از سهام‌داران روبه رو شد. یکی از کارشناسان حوزه بازار سرمایه در این باره معتقد است هسته معاملاتی ضعیف موجود در بازار از عوامل این گونه اختلال‌هاست.

علیرضا قدرتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره از دسترس خارج شدن معاملات برای فعالان بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته اظهار کرد: طی سالهای گذشته حجم معاملات بازار افزایش یافته و فعالان بازار زیاد شده‌اند، ولی متاسفانه زیرساخت‌های فنی معاملات همپای این افزایش‌ها نبوده است.

وی ادامه داد: سامانه معاملاتی فعلی بورس حدود ۱۰ سال است که به کار گرفته می‌شود، ولی در این مدت ارتقایی در آن صورت نگرفته و مسئولان علت این موضوع را وجود تحریم‌ها عنوان می‌کردند. در حال حاضر یکی از مهمترین وظیفه مسئولان بورس این است که در هسته معاملاتی ارتقا ایجاد کنند.

این فعال بازار سرمایه تاکید کرد: اگر ما ادعا داریم که می‌خواهیم به بازار سرمایه دنیا وصل شویم و سرمایه‌گذاری خارجی به ایران بیاوریم با شرایط فعلی هسته معاملاتی نه تنها نمی‌توانیم این اقدام را انجام دهیم، بلکه در معاملات داخلی خود هم باز خواهیم ماند.

قدرتی با اشاره به حجم معاملات بورس در سال‌های گذشته یادآور شد: در دو سه سال اخیر به دوستان پیشنهاد دادیم حالا که حجم معاملات کم شده و بازار با رکود مواجه است، بهترین زمان برای اقدامات اصلاحی هسته معاملاتی بورس است، اما متاسفانه به دلایلی به موضوع پاسخ داده نشد.

وی با اشاره به مختل شدن معاملات در روز چهارشنبه تاکید کرد: این اولین باری نبود که چنین اتفاقی افتاد. در سال‌های گذشته به دفعات این اتفاق می‌افتاد و باعث سردرگمی و ضرر و زیان برخی سرمایه‌گذاران می‌شد. در چهارشنبه گذشته دستورهای خرید و فروش در اول بازار وجود داشت که کارگزار امکان حذف آنها را نداشت، لذا در طول زمان معاملات، خرید و فروش های ناخواسته‌ای صورت گرفت که سبب ضرر و زیان به سهام‌داران شد. این موضوع ضربه جبران ناپذیری را به بورس وارد کرد.

این فعال بازار سرمایه افزود: مهمترین دغدغه مسئولان در حال حاضر باید رسیدگی به زیرساخت‌های بازار سرمایه رو به رشد ما باشد. آنها باید هسته معاملاتی را تقویت کنند. اگر چنین اتفاقی در زمان حضور سرمایه‌گذاران خارجی اتفاق می‌افتاد باعث آبروریزی زیادی می‌شد. در جلسه‌ای که اخیرا با شاپور محمدی داشتیم اکثریت قریب به اتفاق بازار و کارگزاران توقع داشتند که او این موضوع را به جد پیگیری کند که البته وی با دید بسیار باز این موضوع را پذیرفت و دربرنامه کار خود قرار داد. من فکر می کنم که اگر از همین امروز اقدامات در این مورد شروع شود حداقل یک سال زمان مورد نیاز باشد.

قدرتی درباره کمیته فقهی سازمان بورس نیز گفت: این کمیته با تدبیر صالح آبادی انجام شد و در واقع یکی از اثرات دوره مدیریتی وی بود. کمیته فقهی زیرساخت‌های لازم برای ورود ابزار جدید به بورس را فراهم می‌کند. ما از بازارهای سرمایه دنیا خیلی عقب هستیم به طور مثال ابزار option را اصلا نداریم و ابزار آتی نیز به صورت کامل در بازار سرمایه ما وجود ندارد. در صورتی که در بورس‌های معتبر دنیا این ابزارها حجم قابل توجهی از معاملات را تشکیل می‌دهند و تاثیر قابل توجهی در کاهش ریسک‌های بازار دارند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *