پست وبلاگ

پتانسیل رشد بالا در چشم انداز بازار بیمه ایران

به گزارش اکوتو ، چشم انداز کوتاه مدت بازار بیمه ایران به دلیل رشد اقتصادی محدود داخلی و نوسانات ریال در برابر دلار آمریکا کاهشی است. اما این بازار در دراز مدت از پتانسیل رشد بالایی برخوردار است زیرا ایران از جمعیت بالایی برخوردار است که انتظار می رود نرخ بیکاری در آن به تدریج کاهش یابد و درآمد خانوارها افزایش پیدا کند، و این منجر به افزایش سطح هزینه کرد در زمینه محصولات قابل بیمه و تقاضا برای بیمه های عمر شود.

بر اساس این گزارش بازار بیمه همچنان در انحصار شرکت های بیمه دولتی قرار دارد و مداخله دولت در این بخش گسترده است. اما کاهش احتمالی تحریم ها می تواند ورود شرکت های بزرگ بیمه منطقه ای و جهانی را تسهیل کند و این زمینه را برای ورود تخصص و سرمایه مورد نیاز به بازار فراهم خواهد کرد و موجب رشد بیشتر و پایدارتر در آینده خواهد شد.

بازار بیمه ایران همچنان شاهد رشد مداوم در مطالبات است، به نحوی که بر اساس گزارش بیمه مرکزی ایران در اکتبر ۲۰۱۵، مطالبات پرداخت شده در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۴، ۲۱٫۷ درصد رشد داشته است.

لغو احتمالی تحریم ها موجب افزایش علاقمندی شرکت های بیمه خارجی به بازار ایران شده و ، ۸ شرکت از ۱۱ شرکت بزرگ بیمه ای خارجی بازار بیمه ایران را بازاری جذاب توصیف کرده اند. برخی از این شرکت ها قصد دارند تا سال ۲۰۱۶ وارد بازار ایران شوند و تمرکز اصلی آنها روی بخش انرژی و دریایی خواهد بود.

نوسانات نرخ ارز و چشم انداز ضعیف اقتصادی در کوتاه مدت عامل اصلی پیش بینی ها در مورد افت بازار بیمه عمر و غیرعمر ایران در سال ۲۰۱۵ است، البته بازار از سال ۲۰۱۶ به بعد به رشد مثبت خود باز خواهد گشت. بخش بیمه غیرعمر که توسعه بیشتری یافته، همچنان بر بازار تسلط خواهد داشت.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *