پست وبلاگ

بزرگترین پارک دریایی جهان تشکیل می‌شود

کشورهای جهان توافق درباره بزرگترین پارک حیات‌وحش جهان در اقیانوس منجمد جنوبی توافق کردند.

بر اساس گزارش رویترز، کشورهای جهان پس از ۵ سال گفتگو، سرانجام درباره تشکیل بزرگترین پارک آبی حیات‌وحش جهان در اقیانوس منجمد جنوبی به توافق رسیدند.

براساس این توافق که به امضای ۲۴ کشور و اتحادیه اروپا رسید، بیش از ۱٫۵ میلیون کیلومتر مربع از آب‌های دریای راس در نزدیکی جنوبگان تحت حفاظت قرار می‌گیرد.

این بدان معناست که ۱٫۱ میلیون کیلومتر مربع از این منطقه، وسعتی به اندازه اسپانیا و فرانسه، به عنوان «منطقه حفاظت عمومی» شناخته خواهد شد که هیچ‌گونه صید ماهی در این مناطق مجاز نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، حفاظت از این مناطق قرار است ۳۵ سال ادامه داشته باشد.

این توافق امروز (جمعه) و پس از دو هفته گفتگو میان نمایندگان ۲۴ کشور و اتحادیه اروپا در حاشیه برگزاری نشست سالانۀ کمیسیون حفظ منابع زنده دریایی اقیانوس منجمد جنوبی در شهر هوبارت، مرکز ایالت تاسمانی استرالیا، حاصل شده‌است.

اوان بلوم، نماینده وزارت خارجه آمریکا، گفت: “فکر می‌کنم لحظه‌ای مهم رقم خورده‌است؛ سال‌ها در این زمینه کار کردیم؛ زمان برد تا به اجماع برسیم اما هم اکنون ما بزرگترین منطقه حفاظت شده دریایی جهان را ایجاد کرده‌ایم”.

این همچنین اولین پارک حیات‌وحش دریایی جهان در آب‌های آزاد است و گامی در جهت اقدامات بیشتر برای کسب اتحاد بین‌المللی به منظور حفاظت از ۳۰ درصد اقیانوس‌های جهان برای حفظ  حیات است.

اقیانوس منجمد جنوبی به لحاظ منابع طبیعی جهان از اهمیت فوق ‌العاده‌ای برخوردار است.

دانشمندان تخمین زده‌اند که اقیانوس منجمد جنوبی حدود ۳ چهارم از مواد غذایی برای بقای حیات در دیگر اقیانوس‌های جهان را تأمین می‌کند.

این منطقه همچنین محل زندگی بیشتر پنگوئن‌ها و وال‌های جهان به شمار می‌آید.

به گفتۀ کارشناسان، دریای راس آخرین اکوسیستم دریایی دست‌نخورده کره زمین است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *