پست وبلاگ

بیابان لوت و قنات‌های کشور ثبت جهانی می‌شود

محمد حسن طالبیان ظهر امروز در نشست انجمن‌های میراث فرهنگی استان بوشهر با بیان اینکه این انجمن‌ها نقش مهمی در حفاظت و حراست از میراث گذشتگان دارند اظهار داشت: کشور ایران دارای سابقه ۱۲ هزار ساله تمدن است که در میان باید آثار طبیعی و میراثی آن حفظ و نگه‌داری شود.

وی با بیان اینکه با بیان اینکه مردم باید از این آثار و ابنیه‌های تاریخی و میراثی آگاه شوند تصریح کرد:  انجمن‌های میراث فرهنگی که سازمان‌های مردم نهاد هستند دراین زمینه نقش مهم و تاثیر گذاری دارند.

معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه انجمن‌های میراث فرهنگی  از سال ۱۳۸۴ فعالیت آنها متوقف شد خاطر نشان کرد: مجددا فعالیت این انجمن‌ها با برنامه‌ریزی انجام شده از سال گذشته از سرگرفته شد و اکنون در ۲۱ استان کشور انجمن‌های میراث فرهنگی تاسیس شده است.

طالبیان با بیان اینکه تا پایان سال در همه استان‌ها انجمن‌های میراث فرهنگی راه‌اندازی می‌شود گفت: انجمن میراث فرهنگی در استان بوشهر به عنوان بیست و یکمین استان کشور تاسیس شد که در مجموع ۲۱ انجمن میراث فرهنگی استان‌ها ۱۲۰ هزار عضو دارند.

وی با اشاره به اینکه انجمن‌های میراث فرهنگی یک شبکه عظیم درحفظ آثار گذشتگان است گفت: انجمن‌های میراث فرهنگی یک شبکه‌ای گسترده است که می‌تواند بدور از مسائل سیاسی و امنیتی فعالیت‌های گوناگون فرهنگی و مدیریت میراث فرهنگی داشته باشد.

معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه امسال ۲ پرونده و اثر زنجیره‌ای کشور ثبت جهانی می‌شود تصریح کرد: قنات ایرانی که آثار زنده ایرانی از زمان دوره هخامنشیان تا ۱۰۰ سال قبل است با وجود ۱۷ سال خشکسالی هنوز آبدهی آنها تغییر نکرده که اکنون این اثر مراحل ثبت در فهرست آثار جهانی می‎‌گذارند.

طالبیان با بیان اینکه برخی ازقنات‌ها تا ۸۰ کیلومتر طول دارد گفت: جاذبه‌های میراث فرهنگی کشور تنها روی زمین نیست بلکه برخی از آنها مانند قنات‌ها در زیر زمین هستند.

وی از ثبت بیابان لوت در آثار جهانی خبرداد و گفت: ۲۰۰ هزار هکتار از کویر و بیابات لوت در فهرست آثار جهانی امسال ثبت می‌شود.

معاون میراث فرهنگی کشور باتاکید بر مشارکت همه دستگاههای اجرایی درحفظ آثار گذشتگان افزود: اکنون با هماهنگی با وزارتخانه‌های گوناگون سوابق تاریخ صنعت کشورمان درحال بررسی است و درهمین راستا موزه نفت در نشان دادن سابقه تاریخی حفاری چاه‌های نفت در کشور راه‌اندازی می‌شود.

طالبیان از نهضت مرمت آثار باستانی در کشور خبرداد و گفت: استان بوشهر در آثار و ابنیه تاریخی می‌تواند در کشور سرآمد باشد بگونه‌ای که این استان دارای جایگاه مهمی در حوزه ابنیه فنی وآثار تاریخی در کشور دارد.

وی سیراف را یک تمدن در استان بوشهر دانست و گفت: منطقه سیراف با داشتن قدمت بالای تاریخی یکی از ظرفیت‌های استان بوشهر در حوزه آثار تاریخی فرهنگی است که برای بلزسازی قلعه نصوری در منطقه سیراف استان بوشهر ۱۵ میلیارد ریال تخصیص یافته است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *