پست وبلاگ

بیابان‌زایی طبیعت ایلام را تهدید می‌کند

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام با بیان اینکه بیابان‌زایی طبیعت ایلام را تهدید می‌کند،گفت: استان ایلام ۶ برابر کشور عراق جنگل دارد.رضا احمدی اظهار داشت: بیش از ۱۷۱ هزار هکتار از جنگل های ایلام در کانون‌های بحرانی و در معرض تهدید قرار دارند.
وی بابیان اینکه از میزان ۶۴۱ هزار هکتار جنگل این استان بیش از ۳۲ درصدان جنگل طبیعی است، افزود: درمجموع ۱۸۰ گونه درخت و درختچه در شهرستان‌های این استان شناسایی شده است.
احمدی وجود عرصه‌های انبوه جنگلی در این استان را یک ثروت ملی و ارزشمند برشمرده و عنوان کرد: از ویژگی‌های منحصر به فرد استان ایلام این است که در تمام ۱۰ شهرستان این استان عرصه‌های جنگلی وجود دارد.
وی گفت: علاوه بر عرصه‌های جنگلی در استان ایلام ۷۸۴ هزار هکتار مرتع نیز وجود دارد که دارای برکات زیادی برای مردم این استان است.
سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام به خطراتی که جنگل‌ها و مراتع این استان را تهدید می‌کند اشاره کرد و افزود: از بین رفتن جنگل‌ها و مراتع و رشد بیابان‌زایی یکی از تهدیدات مهم برای طبیعت این استان است.
احمدی تصریح کرد: در سال‌های گذشته مساحت بیابان‌های ایلام به ۳۲۷ هزار هکتار رسیده است و گسترش این بیابان‌ها به‌ویژه در بخش شن‌های روان، طبیعت و منابع آبی استان را به‌طور جدی تهدید می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در استان شاهد کاهش شدید بارندگی از ۹۰۰ میلی‌متر سال‌های گذشته به ۳۳۰ میلی‌متر کنونی هستیم تصریح کرد: این تغییرات اقلیمی و به ویژه کاهش بارندگی‌ها طبیعت و حوزه محیط‌زیست استان ایلام را به‌شدت تهدید می‌کند.
سرپرست منابع طبیعی استان ایلام در ادامه به موضوع آتش‌سوزی‌های این استان اشاره کرد و افزود: تنها در اردیبهشت‌ماه امسال ۱۱ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های این استان را شاهد بوده‌ایم.
وی گفت: این آتش‌سوزی‌ها نسبت به مدت مشابه پارسال ازنظر سطح ۳۴ درصد و ازنظر تعداد وقوع ۹۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.
احمدی خاطرنشان کرد: در خردادماه نیز شاهد ۵۵ فقره آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی استان بودیم که ازنظر گستره ۷۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
وی استمرار پدیده خشکیدگی جنگل‌های این استان را از دیگر مشکلات استان در عرصه جنگل و طبیعت برشمرده و افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر استان ایلام به لحاظ خشکیدگی جنگل‌ها در رتبه اول دیگر استان‌های کشور قرارگرفته است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *