پست وبلاگ

ماسوله میزبان یک همایش حوزه گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: در این همایش روش های مواجهه با موانع ثبت جهانی بافت های تاریخی مورد بررسی قرار می گیرد.
رضا علیزاده روز جمعه در حاشیه این همایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: استادان متخصص در این حوزه، درس گفتارهایی تخصصی در ارتباط با موضوع یاد شده را ارایه خواهند داد.
وی اظهار کرد: مدیران حاضر در همایش، مدیران سایت های تاریخی کشور محسوب می شوند که مجموعه های تاریخی تحت مدیریتشان در فهرست موقت میراث جهانی قرار گرفته و در صورت رفع موانع، امکان قرار گیری در فهرست میراث جهانی را دارند.
علیزاده تصریح کرد: ماسوله در این میان جایگاه منحصر بفردی داراست و منظر فرهنگی این شهر تاریخی از نامزدهای اصلی جمهوری اسلامی ایران برای قرارگیری در فهرست میراث جهانی است.
استر کوئیش لاروش رئیس منطقه ای یونسکو ( سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (UNESCO) ) در جمهوری اسلامی ایران و محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میهمانان ویژه همایش ظرفیت سازی در مدیریت پایگاه های میراث فرهنگی در ماسوله هستند.
این همایش از سوی کمیسیون منطقه ای یونسکو ، معاونت میراث فرهنگی کشور به میزبانی گیلان در شهرک تاریخی ماسوله در حال برگزاری است و تا دهم آبان ماه جاری ادامه خواهد داشت.
شهرک تاریخی ماسوله دارای ۳۵۰ خانه تاریخی با قدمتی ۸۰۰ تا هزار ساله است که در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
فرآیند جهانی شدن ماسوله از سال ۸۹ آغاز شد و ۱۰ معیار در ثبت جهانی نقش دارند که اصالت و مدیریت از مهمترین این معیارهاست.
این شهرک تاریخی و منحصر بفرد دارای جلوه های خاص طبیعی است و با توجه به ویژگی های تاریخی ، جغرافیای ظاهری و اقلیم خزری توأم با کوهستانی یکی از مهمترین سایت های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی در میان کشورهای خاورمیانه است.
ماسوله در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن و در ۶۲ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *