پست وبلاگ

بی‌میلی ۱۰ بانک بزرگ اروپا برای ازسرگیری همکاری با ایران

روزنامه انگلیسی گاردین طی گزارشی نوشت: یک هفته پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، بانک‌های بزرگ اروپایی همچنان برای انجام پرداخت‌های مرتبط با معاملات ایران بی‌میل هستند، و از آزمودن اولین واکنش مقامات آمریکایی نگران‌اند.

به‌رغم دستورالعملی که از سوی وزارت خزانه داری آمریکا منتشر شده و هدف آن اطمینان بخشی مجدد به اروپایی‌ها مبنی بر مجاز بودن تجارت با ایران بوده، بانک‌های بزرگ اروپایی هنوز جانب احتیاط را رها نمی‌کنند.

خبرنگار گاردین این هفته با مسئولان ۱۰ بانک اروپایی تماس گرفته تا ببیند که آیا آنها پرداخت‌های مرتبط با ایران را انجام می‌دهند یا نه، اکثریت این بانک‌ها تمایلی به افشای این مسئله که آنها طرحهایی برای تعامل با ایران دارند یا نه نداشتند، برخی از آنها نیز گفتند تغییری در سیاست فعلی آنها رخ نداده است. بانک انگلیسی استاندارد چارترد هم که در سال ۲۰۱۲ به‌خاطر نقض تحریم‌های ایران ۴۰۰ میلیون پوند جریمه شد با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرده که با هیچ شخص یا هیچ نهادی که ارتباطی با ایران داشته باشد همکاری نمی‌کند.

این در تضاد با تمایل شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی برای تجارت با ایران و رساندن ارزش معاملات از ۷٫۶ میلیارد یورو (۸٫۵ میلیارد دلار) فعلی به حدود ۲۸ میلیارد دلار قبل از تحریم‌هاست. تعداد بی‌سابقه‌ای از هیئت‌های تجاری اروپایی در ماه‌های اخیر به ایران سفر کرده‌اند و حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران هم امروز در سفری پنج‌روزه عازم رم و سپس پاریس شده است تا روابط تجاری تهران با اروپا را تجدید کند.

یک بانکدار ارشد اروپایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «من هنوز یک بانک طراز اول سرمایه گذاری اروپایی پیدا نکرده‌ام که بخواهد به ایران برگردد». بخشهای تبعیت از تحریم‌ها در بانک‌های بزرگ مشغول بررسی دستورالعمل ۵۰ صفحه‌ای اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه داری آمریکا هستند و برخی می‌گویند این دستورالعمل آن‌قدر پیچیده است که ممکن است تجار را از بازگشت به ایران بازدارد. برخی دیگر می‌گویند، نگران‌اند که از این متن تفسیرهای متفاوتی انجام بگیرد.

خبرنگار گاردین هفته گذشته به یکی از شعب بانک اچ‌اس‌بی‌سی رفت تا ببیند که آیا شهروندان ایرانی ساکن انگلیس می‌توانند یک حساب شخصی باز کنند یا نه. به‌گفته یکی از مسئولان شعبه، این کار هنوز امکان پذیر نیست، اما احتمالاً این وضعیت طی ۲ هفته آینده تغییر خواهد کرد. اچ‌اس‌بی‌سی بعداً با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «عواملی وجود دارند که وقتی یک حساب جدید باز می‌شود ما آنها را مورد توجه قرار می‌دهیم و در مورد چنین درخواست فردی‌ای قضاوت می‌کنیم».

بانک های بارکلیز، سوشیت جنرال، آر‌بی‌اس، سیتی، کومرزبانک و داچ بانک نگفتند که آیا یک تبعه ایرانی غیرمرتبط با دولت ایران، مثلاً یک دانشجو، می‌تواند یک حساب شخصی در شعب آنها باز کند یا نه. سخنگوی داچ بانک گفت: «داچ بانک، فعلاً سیاست قبلی خود در زمینه خودداری از همکاری‌های مرتبط با ایران را ادامه می‌دهد».

جو کلی حاکم این است که بانک‌ها منتظر می‌مانند و می‌گذارند دیگران اول از همه ریسک کنند. اما بانک‌های کوچکتر اروپایی یا بانک‌های چینی و روسی که نگران محروم شدن از بازار مالی آمریکا نیستند، زودتر دست به کار خواهند شد.
یک بانکدار اروپایی گفت: «تحریم‌ها در آمریکا واقعاً همچنان پابرجا هستند، تنها تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای هستند که کاهش یافته‌اند، حتی اگر شما دفتری در تهران باز کنید و از سیستم عامل شرکت مایکروسافت هم استفاده کنید، باز هم ممکن است دچار مشکل شوید».

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *