پست وبلاگ

بازخوانی سودآورترین و پربیننده‌ترین شرکت‌های بورسی

بررسی ۹ ساله ابلاغیه بند جیم اصل ۴۴ قانون اساسی و شرکت‌هایی که مشمول این واگذاری شده‌اند را می‌توان از زوایا و ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار داد با نگاه به کارنامه شرکت‌های واگذار شده در چند سال گذشته می‌توان دریافت که پس از شرکت مس، فولاد مبارکه و مخابرات جزو دومین و سومین شرکت‌هایی بودند که به تالار شیشه‌ای راه یافته و در این چند سال با فراز و فرودهایی همراه بوده‌اند.

به گزارش گروه اقتصادی اکوتو به نقل از ایسنا، پس از واگذاری اولین شرکت مشمول اصل ۴۴ (شرکت ملی صنایع مس) در بازار بورس، نوبت به شرکت فولاد مبارکه اصفهان رسید. این شرکت با نماد فولاد و با سرمایه اسمی ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال منقسم به ۱۵٫۸ میلیارد سهم ۱۰۰۰ ریالی در سال ۱۳۸۵ در بورس اوراق بهادار عرضه شد و پس‌ از آن طی سه مرحله افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی و سود انباشته، سرمایه خود را به ۵۰ هزار میلیارد ریال افزایش داد.

قیمت سهم این شرکت واگذار شده به بخش غیر دولتی در زمان ورود به بازار حدود ۱۸۰ تومان بود. در سال ۱۳۸۹ با بالا رفتن سهم صف خرید نماد فولاد مبارکه بیشترین متقاضی را در بین نمادهای بورسی به خود اختصاص داد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در زمینه تولید ورق های فولادی فعالیت کرده و حدود ۵۰ درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می‌کند.

این شرکت بزرگترین تولید کننده فولاد خام و محصولات فولادی در خاورمیانه است و ورق گرم عمده تولید فولاد مبارکه را تشکیل می دهد. بالاترین میزان سهام این نماد نیز در سال ۱۳۹۱ حدود ۴۸۰ تومان به فروش رسید و جزو سودآورترین سهام شرکت‌های بورسی شد.

در سال ۱۳۸۹ نماد “فولاد” جزو شش نماد بورسی بود که برای تعدیل EPS فعالیت اش بسته شد.

نماد فولاد مبارکه اصفهان این روزها در تارنمای بازار سهام نمادی فعال است و با سرمایه ای به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال در اولین پیش بینی سال مالی منتهی به سال ۱۳۹۴ سود هر سهم خود را معادل ۴۵۳ ریال برآورد کرده است.

نماد “فولاد” در آخرین معامله به قیمت هزار و ۹۰۰ ریال در ارزش بازاری ۹۵ هزار میلیارد ریال و با ای پی اس ۴۵۳ و پی به ای ۴٫۱۹ به فروش رسید.

طبق جدول تعیین قیمت این شاخص پایین ترین قیمت معامله شده این نماد هزار و ۸۸۱ ریال بوده است.

پر بیننده ترین نماد بورسی در سال ۸۹

پس از فولاد مبارکه، در تیر ماه ۱۳۸۷ بود که شرکت مخابرات در راستای سیاست گذاریهای اصل ۴۴ برای عرضه عمومی وارد بازار بورس شد و لقب سومین شرکت بزرگ خصوصی شده در تالار شیشه ای را از آن خود کرد. در همان سال نماد “اخابر” با رشد قیمت خود توانست ۱۴٫۹۳ درصد شاخص کل بورس را مثبت کند و از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شد تا جاییکه در صدر بهترین تقاضای فروش پیش از شرکت فولاد خوزستان قرار گرفت.

معاملات سهام این شرکت در سال ۱۳۹۱ با قیمت ۲۵۸۹ ریال آغاز و با قیمت ۲۵۵۳ ریال پایان یافت و بالاترین قیمت ۲۵۸۹ ریال و پایین‌ترین قیمت ۲۵۶۰ ریال ثبت شد و از سویی بهای هر سهم این شرکت با ۲ ریال افزایش قیمت و ۰٫۰۸ درصد تغییر مثبت به ۲۵۵۳ ریال رسید. این رشد در سال ۱۳۹۲ نیز ادامه یافت تا جاییکه رشد ۸۳٫۴۲ درصدی “اخابر” در همان سال با رشد ۵۳۵ واحدی به عدد ۵۵ هزارو ۶۹ واحد رسید و بیشترین تاثیر در شاخص را سهام مخابرات ایران به خود اختصاص داد.

پس از یکه تازی در افزایش حجم و ارزش معاملات بورس برای ماه‌ها بعنوان پر بیننده ترین نماد بورس در بهار سال ۱۳۸۹ به دلیل تعدیل عایدی تا ارایه شدن اطلاعات لازم به سازمان بورس این نماد بسته شد.

تا این امروز نماد “اخابر” از جمله شاخص های سودآور و بزرگ بازار بشمار آمده است. طبق صفحه این شاخص در تارنمای بازار بورس حجم معاملات کنونی”اخابر” ۶۳۳ هزار و ۵۵۱ محاسبه شد. “اخابر” با EPS 559 و نسبت قیمت به سود ۳٫۶۵ درصدی هم چنان در تابلوی تالار شیشه ای حضور دارد و در آخرین معامله به حدود قیمت دو هزار ریال فروخته شد.

معاملات سهام این شرکت در تیر ماه امسال با بالاترین قیمت ۲۰۵۰ ریال پایین‌ترین قیمت ۲۰۱۴ ریال به ثبت رسید که در مقایسه با قیمت در شاخص این سهام نسبت به دو سال گذشته کاهش داشته است.

این نماد پربیننده امروز با حجم مبنا چهار میلیون و ۹۰۲ هزار و با ۵ درصد سهم شناور به تعداد سهام ۴۵ میلیارد و ۸۷۴ هزار رسید.

البته در حال حاضر معاون وزیر ارتباطات از وضعیت این شرکت اظهار نگرانی کرده است. این نگرانی از آن جایی است که شرکت توسعه اعتماد مبین با انتشار فراخوانی برای فروش صد در صدی سهام شرکت مخابرات اعلام آمادگی کرده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *