پست وبلاگ

ثبت ملی بازی های زوران و پلان، شاهنامه خوانی کردی و دانش بومی

به گزارش اکوتو ،علی فعله‌گری اظهار داشت: در جلسه اخیر کمیته ثبت آثار کشور پرونده چهار اثر استان کرمانشاه به عنوان میراث ناملموس به ثبت ملی رسید.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه افزود: بازی محلی زوران، بازی پلان، شاهنامه خوانی کردی و دانش بومی واحدهای سنجش در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

‌فعله‌گری گفت: با توجه به اینکه تعدادی از استان‌های همجوار نیز خواستگاه بازی‌های زوران و پلان هستند ثبت این بازی‌ها به نام کرمانشاه کار بسیار ارزشمندی بود که توسط کارشناسان میراث فرهنگی استان کرمانشاه به سرانجام رسیده است.وی همچنین ثبت شاهنامه خوانی کردی را نیز بسیار ارزشمند توصیف کرد و افزود: فرهنگ شاهنامه خوانی در میان مردم کرمانشاه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است که امیدواریم با ثبت ملی این فرهنگ به حفظ و احیاء آن کمک شود.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه ثبت ملی آثار ناملموس را از جمله اقدامات این اداره کل برای حفظ فرهنگ اصیل مردم استان دانست و  گفت: برای جلوگیری از زوال یک فرهنگ، هنر، بازی، حرفه و غیره که بخشی از هویت فرهنگی هر جامعه است ثبت ملی می‌تواند برای نگهداری از آنها راهگشا باشد.استان کرمانشاه دارای بیش از چهار هزار اثر شناخته شده تاریخی، طبیعی و فرهنگی بوده که تاکنون بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ مورد آن به ثبت ملی رسیده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *