پست وبلاگ

هوای این روزهای بازار خودرو همچنان سرد است

به گزارش اکوتو ، آن طور که فعالان بازار می‌گویند، هرچند تعطیلات اخیر به نوبه خود بر کاهش تقاضا در بازار خودرو تاثیر داشته، اما رکود بازار قصه‌ای جدا دارد و ریشه‌اش را باید را در افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مشتریان و البته خوش بینی به آینده (ارزان شدن خودرو‌ها و ورود محصولات جدید پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران) جستجو کرد. با وجود این رکود اما هستند خودروهایی که دنده معکوس کشیده و افزایش قیمت را طی هفته گذشته تجربه کرده‌اند، افزایشی البته محدود. به گفته نمایشگاه داران خودرو پایتخت، کمیاب شدن برخی خودرو‌ها از جمله پژو ۲۰۶ سبب بالا رفتن قیمت آن‌ها شده است.
فضای کلی بازار از تثبیت قیمت‌ها حکایت دارد و نه تنها خودروهای داخلی (به جز آن چند مورد)، بلکه وارداتی‌ها نیز تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده‌اند. پیش بینی فعالان بازار این است که خرید و فروش خودرو احتمالا طی هفته‌های پایانی سال رونقی نسبی را به خود خواهد گرفت و آن زمان اگر تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار نباشد، قیمت‌ها روندی صعودی را به خود خواهند گرفت.

۲۰۶ و تندر گران شدند
سری اما به بازار بزنیم و ببینیم قیمت خودرو‌ها به چه شکل است. به روایت نمایشگاه داران خودرو پایتخت، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌ گذشته حکایت می‌کند. پژو ۲۰۶ صندوقدار در مدل V8 نیز که با افزایش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی مواجه شده، در حال حاضر ۳۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

از سوی دیگر اما پژو ۴۰۵ که این هفته تثبیت قیمت داشته، هم اکنون ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و سمند نیز ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. دیگر محصول بازار خودرو کشور به نام رانا نیز در هفته گذشته تغییری به خود ندیده و در حال حاضر ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. فعالان بازار اما در مورد دنا نیز عنوان می‌کنند که این خودرو هم اکنون ۴۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. هفته گذشته اما در قیمت تیبا نیز تغییری ایجاد نشد و این خودرو با‌‌ همان قیمت ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خود به فروش رفت. اما در حال حاضر برای خرید مدل ۱۱۱ پراید نیز باید ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کرد و این در شرایطی است که پراید ۱۳۱ نیز همچنان ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

سری هم اما به تندر۹۰ بزنیم، خودرویی که در مدل‌های پارس تندر و E2، با افزایش قیمت مواجه شده است. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، پارس تندر در حال حاضر قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان دارد که این موضوع از افزایش قیمت ۱۵۰ هزار تومانی آن طی هفته گذشته حکایت می‌کند. همچنین تندر E2 نیز که ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته، در حال حاضر ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

از بازار تندر۹۰ مدل اتومات هم خبر می‌رسد که این خودرو در هفته گذشته تثبیت قیمت داشته و همچنان با قیمتی معادل ۴۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. تندر جزو خودروهای کم تیراژ داخلی به شمار می‌رود و دلیل افزایش قیمت آن نیز به متعادل نبودن عرضه و تقاضا مربوط می‌شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *