پست وبلاگ

زور برجام به بازار ارز می رسد؟

به گزارش اکوتو  ، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای مشترک، به‌صورت رسمی آغاز «روز اجرای» برجام را اعلام کردند.

از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل نموده است، امروز تحریم‌های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران منطبق با برجام برداشته شد.

با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها بازار سرمایه و ارز در داخل کشور فوراً واکنش نشان داده و مدار صعودی را پیش گرفتند. البته شاخص بورس که با شروع معاملات صبح امروز طی ۴۰ دقیقه اول، بیش از ۱۰۰۰ واحد رشد کرده بود، از ساعت ۹ و ۳۵ دقیقه نزولی شد و سرانجام به ۶۵۴۲۴ واحد رسید.

ولی در بازار ارز قیمت‌ها روند صعودی را در حالی طی می‌کنند که دولتی‌ها قبلاً اعلام کرده بودند با اجرای برجام دلار ارزان خواهد شد.

بر همین اساس، دلار که دیروز در بازار ۳۵۸۰ تومان هم قیمت خورده بود امروز با اجرای برجام ۳۶۳۵ تومان قیمت خورد و پیش‌بینی می‌شود در ساعت‌های باقی‌مانده از روز باز هم تغییراتی در مدار افزایشی داشته باشد.

خبرهای رسیده از بازار حکایت از تلاطم شدید در قیمت‌ها دارد. برخی از صراف‌ها می‌گویند اعلام اخباری مانند تداوم تحریم‌های غیرهسته‌ای و همچنین اجازه رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران از جمله دلایل افزایش قیمت‌ها است.

یکی از صراف‌های خیابان فردوسی می‌گوید افزایش قیمت درهم امارات و کاهش قیمت نفت از مهمترین دلایل افزایش قیمت دلار در روز جاری می‌باشد.

صراف دیگری درباره تأثیر برجام بر بازار ارز این‌طور می‌گوید که هنوز کاری انجام نشده که دلار ارزان شود، باید ابتدا قیمت اجناس کاهش یابد سپس منتظر ارزانی بود.

یکی دیگر از فعالان بازار ارز از شلوغی معاملات خرید و فروش ارز می‌گوید و تأکید دارد که صراف‌ها بیشترین خریداران دلار در بازار هستند.

هم‌اکنون نرخ دلار در تابلوی صرافی‌ها ۳۶۳۵ تومان درج شده است اما احتمال تغییر این قیمت در ساعات آتی وجود دارد. همچنین صرافی‌ها یورو را با نرخ ۳۹۲۰ تومان و پوند را با نرخ ۵۱۸۰ تومان به متقاضیان در بازار آزاد می‌فروشند.

در بازار سبزه‌میدان هم‌اکنون نرخ هر گرم طلای ۱۸عیار ۹۴هزار و ۱۷۰ تومان اعلام می‌شود ضمن آنکه در بازارهای جهانی هر اونس طلا ۱۰۸۹ دلار قیمت خورده است.

سکه‌فروش‌های سبزه‌میدان هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید را ۹۲۶هزار تومان، سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم را ۹۲۵هزار تومان، نیم‌سکه بهار آزادی را ۴۶۷هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی را ۲۵۴هزار تومان و سکه یک‌گرمی را ۱۷۲هزار تومان می‌فروشند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *