پست وبلاگ

بسته پیشنهادی دولت برای تحریک تقاضا

به گزارش اکوتو ، دولت در اقدامی بسته خروج از رکود را ارائه کرده و این در حالیست که رکود فعلی اقتصاد ایران به بدترین شکل ممکن یعنی رکود تورمی می باشد و خروج از این وضعیت نیازمند تدبیر بوده و معادلات پیچیده ای را نیازمند می باشد زیرا این نوع از رکود از دو بخشی تشکیل شده است که راهکار هر کدام دیگری را تشدید می کند و این همان مشکلی است که پیچیدگی کار را برای دولتمردان سخت می کند.

رکود تورمی در حالی در اقتصاد ایران رخنه کرده و هر روز بر آن افزوده می شود که قبل از این رکود تجربه تورم لجام گسیخته را داشته و اقتصاد بیمار قبل از اینکه از این بحران خارج شده و درمان گردد وارد یک مرحله جدیدی از بحران شده است.

دولت در بسته پیشنهادی خود پیشنهاد وام ۸۰ درصدی برای خودروهای داخلی را داده و در کنار آن پیشنهادات ویژه برای تحریک تقاضا برای سایر محصولات و کالاها را داشته است. از یک سو این پیشنهاد با توجه به وسوسه انگیز بودن برای بخش تقاضا ، احتمالا مشکل خودروساز ها را حل خواهد کرد ولی باید از سوی دیگر تبعات این پیشنهاد را نیز بررسی کرد چرا که تامین ۸۰ درصدی هزینه خرید خودرو ، یعنی خرید خودرو با ۴ میلیون نقدینگی ( برای خانواده ایکس ۱۰۰ سایپا ) و تزریق نقدینگی حداقل ۱۶ میلیون تومانی به بازار که این افزایش پول در جامعه به طور طبیعی باعث افزایش تورم نیز خواهد شد.

این بسته پیشنهادی با وجود اینکه باعث کاهش رکود در اقتصاد می شود بر تورم موجود نیز می افزاید که در صورت عدم پیش بینی درست از آینده و ارائه پیشنهادات و پیش بینی های لازم بحران جدید البته تکراری را برای جامعه به همراه خواهد داشت.

یکی دیگر از مشکلات این بسته پیشنهادی ، وجهی از قضیه می باشد که باعث می شود خودروسازانی که به دلیل عدم کیفیت محصولاتشان توسط مردم نقره داغ شدند، دوباره به حالت عادی برگردند و با خیلی از مشتریان روبرو شوند تا احساس مسئولیتی که برای افزایش کیفیت در حال ایجاد بود از بین رفته و این شرکتها با تیب خاطر به تولید محصولات بی کیفیت خود ادامه دهند.

با توجه به مسائل گفته شده ، انتظار می رود دولت در بسته پیشنهادی خود با حفظ کلیات تغییراتی نیز ایجاد کرده تا علاوه بر تحریک تقاضا ، در عرضه نیز تغییراتی در راستای بهبود کیفیت انجام دهد چرا که بسته فعلی بیشتر شباهت به یک مسکنی دارد که پس از اتمام اثر آن ، مشکلات تا حدود زیادی بازخواهد گشت.

منبع :کاسب نیوز

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *