پست وبلاگ

مبلغ قبض برق صاحبان کولرگازی چقدر است؟

بر اساس آمارهای وزارت نیرو، میزان بارندگی پایتخت از ابتدای سال آبی یعنی از اول مهرماه ۱۳۹۳ تا کنون بالغ بر ۲۶۶ میلی‌متر بوده است. این مقدار در مقایسه با آمار دراز‌مدت ۴۶ ساله ۱۹ درصد کاهش داشته است.

براساس آخرین آمار، وضعیت ذخایر در سد امیرکبیر ۱۸۲ میلیون، سد لتیان ۷۰ میلیون، سد لار ۱۴۹ میلیون، سد طالقان ۲۴۶ میلیون و سد ماملو ۱۶۷ میلیون متر مکعب است.

بنا بر این جمعا ۸۱۶ میلیون مترمکعب آب در سد‌های پنج‌گانه استان تهران موجود است که در مقایسه با شرایطی که بارندگی خوب باشد حدودا ۱۴۶ میلیون مترمکعب نسبت به شرایط طبیعی، کمبود وجود دارد. این کمبود به گفته مسئولان شرکت آب منطقه ای تهران اگر مدیریت نشود، احتمال جیره بندی آب را افزایش می دهد.

این در حالی است که تهران طی هفته های اخیرگرمای بالای ۴۰ درجه را تجربه کرده است.

میزان مصرف برق نیز طی روزهای اخیر در پایتخت به حدی افزایش یافته که به رکورد مصرف معمول در مرداد ماه هر سال رسیده است.

تهرانی ها در برخی از روزهای تیر بیش از ۹۰۰۰ مگاوات برق مصرف کرده اند. این در حالی است که چنین مصرفی سال گذشته در روزهای میانی مرداد ماه ثبت شده است.

به گفته مسئولان شرکت توزیع برق استان تهران، افزایش بی سابقه مصرف برق در ۱۰ روز اول تیرماه تا حد زیادی معلول افزایش دمای هوا به بالای ۴۱ درجه بود. این میزان مصرف برق در تهران در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران می گوید: «باید صرفه‌جویی ۱۰ درصدی در مصرف صورت بگیرد و اگر صرفه‌جویی اتفاق نیفتد در روزهای گرم تر احتمال خاموشی در برخی مناطق خواهد بود».

گفتنی است حدود ۷۰ درصد از خانوارهاي ايراني در فصل گرما از كولر هاي آبي و يا گازي براي خنك كردن محيط زندگي خود استفاده مي كنند. تهران در مصرف برق مقام اول را درکشور داشته و در فصول مختلف این مقام را حفظ کرده است.

كولرهاي آبي در مناطقي كه رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب كشور از كارايي خوبي برخوردار نیستند، به همین علت در اين مناطق از كولرهاي گازي بطور گسترده استفاده مي شود.

اما درمناطقي كه شرايط آب و هوايي براي استفاده از كولرآبي مساعد است، استفاده از كولر گازي اشتباه است .

مصرف بالاي انرژي الكتريكي در كولرهاي گازي، اهميت بهينه سازي و كنترل مصرف انرژي الكتريكي را در اين وسايل ايجاب مي نمايد.

مقدار انرژي مصرفي در كولرهاي گازي تابع عوامل مختلفي است كه از مهمترين عوامل تاثير گذار بر مصرف انرژي الكتريكي كولرهاي گازي مي توان به محل نصب، سرويس و نگهداري مناسب و تناسب ظرفيت برودتي كولر با فضاي مورد استفاده ( از لحاظ مساحت ، دما و رطوبت) اشاره نمود .

توان کولرهای آبی درحدود ۵۰۰ وات و در مورد كولرهای گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات است .

متاسفانه در سال های اخیر یکی از پرمصرف ترین وسائل برقی که در تابستان مورد استفاده اغلب تهرانی ها قرار می گیرد کولرهای گازی است. در صورتی که با توجه به شرایط رطوبت آب و هوای اسن شهر می توان از کولرهای آبی نیز استفاده کرد.

اگر یک کولر گازی “کم مصرف و با “رتبه انرژی A” به مدت ۱۲ ساعت در شبانه روز روشن باشد، متوسط مصرف ماهانه مشترکان را به ۸۵۰ تا ۹۰۰ کیلوات ساعت افزایش می دهد.

این در حالی است که یک کولر آبی در صورت استفاده در ۱۲ ساعت شبانه روز منجر به مصرف حدود ۳۵۰ کیلووات ساعت برق در طول یک ماه خواهد شد.

به عبارت دیگر استفاده از یک کولر گازی در مقایسه با کولرهای آبی افزایش بیش از ۶ برابری بار مالی قبوض برق مشترکان را به همراه خواهد داشت.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *