پست وبلاگ

نوروز‌زاده:باید در توزیع انرژی مدیریت خوبی داشته باشیم

به گزارش اکوتو ، سیدرضا نوروز‌زاده در همایش نخستین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی اظهار داشت: مصرفی که در پس آن تولید ناخالص داخلی نباشد در آینده باعث واردات انرژی خواهد شد. مدیریت انرژی تنها به حلقه آخر مصرف بر نمی‌گردد بلکه حفظ منابع، استخراج و صیانت از آن مدیریت لازم دارد و انرژی باید مدیریت در توزیع هم باشد.

نوروز‌زاده تأکید کرد: کسب مقام اول منطقه طبق چشم‌انداز ۱۴۰۴ محقق نمی‌شود مگر اینکه در توزیع انرژی مدیریت خوبی داشته باشیم، تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه بالا برود و این یعنی مصرف انرژی  هرچه بیشتر باشد منابع انرژی شکوفایی بیشتری دارد.

رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ادامه داد: شدت انرژی در کشور ما ۶٫۳ درصد است در حالی که در کشورهای دیگر این رقم بسیار پایین‌تر است و وظیفه ما است که در این زمینه تلاش کنیم و علت اینکه نمی‌توانیم با کشورهای تولیدکننده رقابت کنیم این است که شدت انرژی در این کشورها پایین‌تر است.

وی با بیان اینکه کشورمان در بسیاری از شاخص‌ها عقب است گفت: به عنوان مثال در شاخص مصرف گاز در دنیا  ۳۷ درصد آن در صنعت استفاده می‌شود نه در خانوار و در کشور ما بیشتر مصرف در خانوار است.

همچنین ۴۲ درصد برق جهان در صنعت مصرف می‌شود که این عدد در ایران زیر ۲۵ درصد است و این یعنی اینکه ما به جای اینکه برق تولیدی را در صنعت استفاده بکنیم بیشتر از گاز استفاده می‌کنیم در حالی که اگر گاز به برق تبدیل شود خروجی‌اش می‌تواند برای جبران افت فشار تزریق شود.

نوروز‌زاده تصریح کرد: اگر در کنار واحدهای تولیدی واحدهای تحقیق و توسعه نیز ایجاد شود می‌توانیم با جهان رقابت بکنیم و این در حالی است که واحدهای تولیدی کوچک  واحد R&D ندارند اما می‌توانند مشترکاً با واحدهای کوچک‌تر این واحد را تأسیس کنند.

وی در پایان افزود: آنچه مطرح است چگونگی مصرف انرژی است و وظیفه ماست که در این زمینه تلاش کنیم و جایگاهی در این زمینه داشته باشیم.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *