پست وبلاگ

برداشت آب از دشت‌های بحرانی اکیدا ممنوع

به گزارش اکوتو ، حمید چیت‌چیان گفت: ۸۰ درصد سرزمین ما در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار دارد و کاری که می‌توانیم در حال حاضر انجام دهیم متعادل‌ کردن برداشت آب از منابع آب سطحی و زیرزمینی است به‌ طوری که بتوانیم در کشور به یک توسعه پایدار دست یابیم.

وزیر نیرو با اعلام اینکه تاکنون ۴۷۰۰ چاه آب غیرمجاز در سطح کشور مسدود شده است، اظهارداشت: امیدواریم با تمهیدات در نظر گرفته شده، میزان انسداد چاه‌های غیرمجاز بیش از این شود و توقف فعالیت چاه‌های غیرمجاز عدد معقولی باشد.

چیت‌چیان تصریح کرد: البته با تمهیدات وزارت جهاد کشاورزی، مسدود کردن چاه‌های کشاورزی به نحوی انجام شده که موجب کاهش محصولات کشاورزی نشود. وی با اشاره به بحران آب و مدیریت منابع آب زیرزمینی گفت: مسئله‌ بحران آب زیرزمینی یک موضوع چند بُعدی است، چرا که این مسئله هم مربوط به مسائل اقتصادی و هم مربوط به مسائل اجتماعی کشور می‌شود.

وزیر نیرو افزود: هم‌ اکنون در سطح شورای عالی آب کشور برنامه‌های مشخصی را در زمینه‌ حل بحران آب زیرزمینی انجام و قوانینی نیز برای ساماندهی چاه‌های غیرمجاز تعیین شده است. چیت چیان ادامه داد: در سطح استان‌ها و دشت‌ها نیز شوراهایی برای حل موضوع چاه‌های غیرمجاز به ریاست استانداران در نظر گرفته شده‌اند و هدف ما این است که بتوانیم برنامه‌های اجرایی را در این زمینه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه این مسئله در تمام دستگاه‌های مختلف اعم از وزارت نیرو، جهادکشاورزی و سایر دستگاه‌های ذ‌یربط در حال بررسی است، گفت: در سال‌جاری اعتباراتی که برای اجرای کار تعادل‌ بخشی در نظر گرفته شده، نسبت به قانون بودجه سال گذشته، ۱۴ برابر است.وزیر نیرو تصریح کرد: امیدواریم با مشارکت و تعامل تمامی دستگاه‌های اجرایی استانی بتوانیم این طرح را در استان‌ها و دشت‌هایی که در وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی دارند، با موفقیت اجرایی کنیم.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *