پست وبلاگ

بانکها تا کی از کمک به تولید شانه خالی می کنند؟!

به گزارش اکوتو ، محسن صرامی فروشانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  در خصوص رشد منفی بخش صنعت کشور در بهار و تابستان سال جاری که توسط مرکز آمار ایران ارائه شد، اظهار داشت: رکود تورمی از یک سو و شرایط کاهش نقدینگی در واحدهای تولیدی از سوی دیگر و همچنین مالیات ارزش افزوده و نرخ خدماتی که باعث افزایش هزینه های تکمیلی می شود باعث می شوند تا سطوح مختلف تولیدی و اشتغال پایین آید که عامل اصلی آن بانکها هستند.
وی افزود: واحدهای تولیدی متقاعد به این موضوع هستند که در شرایطی تولید کنند که نقدینگی این واحدها از طریق تسهیلات کم درصد و با مدت قابل قبول تأمین شوند  و متأسفانه بانکها با شرکت ها و بنگاه داری،  بخش خصوصی را رقیب خود می دانند که این موضوع تأثیر زیادی بر شرایط تولید دارد.
عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه بیان کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در راستای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی، راهکار خروج از رکود تربیت مدیران اجرایی اقتصاد مقاومتی است در همین راستا برای اجرای صحیح آن، ستاد اجرایی دولت باید نسبت به آموزش مدیران در مرکز های آموزشی و پژوهشی خود اقدام نماید.
وی همچنین بنگاه داری بانکها را یکی دیگر از عوامل رشد منفی بخش صنعت دانست و تصریح کرد: با توجه به نقص در قانون بانکداری و عدم تمکین بانک های خصوصی و دولتی از دستورالعمل های بانک مرکزی، نتوانسته ایم تا از وجود بانکها در کنار بخش تولید استفاده کنیم و برای رفع مشکلات تولید از تسهیلات کم درصد بانکها استفاده کرد و این موضوع باعث شده تا عرصه تولید در تنگنا قرار بگیرد.
صرامی فروشانی در پایان تأکید کرد: اگر شرایط تولید با این سبک و سیاق پیش برود در آینده ای نه چندان دور بانکها را هم درگیر خود می کند و باعث ضرر و زیان آنها می شود که نمی توانند جوابگوی مطالبات جامعه هدف و مصرف خود باشند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *