پست وبلاگ

بنای تاریخی «چنذاب» در اردبیل مرمت می‌شود

ابراهیم شکری پیش از ظهر امروز در بازدید از بنای تاریخی چنذاب در هیر اظهار داشت: ادامه عملیات مرمتی خانه تاریخی چنذاب در دستور کار قرار دارد و اقدامات لازم در این حوزه انجام می‌شود.

رئیس دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: خانه تاریخی چنذاب متعلق به قرون دهم تا سیزدهم هجری قمری در فاصله ۳۰ کیلومتری از مرکز استان اردبیل در بخش هیر و روستای چنذاب واقع شده است.

وی زیربنای این خانه تاریخی را در حدود ۴۴۰ متر مربع واقع در وسط محوطه حیاطی به ابعاد ۶۷ در ۶۷ متر مربع دانست و بیان کرد: در حال حاضر بخش بسیاری از بنای اصلی و ابنیه مجاور آن که از خشت خام ساخته شده در اثر گذشت زمان و عوامل تخریب کننده طبیعی در حال تخریب است که به این دلیل عملیات مرمتی آن در دستور کار قرار گرفته است.

شکری با اشاره به اینکه تنها بخشی از خانه تاریخی چنذاب شهرستان هیر با وجود فرسودگی همچنان مورد استفاده مسکونی مالک شخصی قرار می‌گیرد، افزود: عملیات مرمتی قسمت‌هایی از این بخش از خانه که در تملک مالک شخصی است، با تأمین اعتبار در سال ۹۲ انجام شد.

رئیس دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با بیان اینکه عملیات مرمتی این بنای تاریخی امسال ادامه می‌یابد، تصریح کرد: خانه تاریخی چنذاب با توجه به ویژگی‌های تاریخی به کار رفته در آن، در تاریخ هفتم اسفندماه ۸۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *