پست وبلاگ

تبدیل “باغ‌شهر” همدان به مجتمع‌های بتنی

به گزارش اکوتو ، ساخت و ساز غیرمجاز به عنوان یک پدیده منفی اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شود که تبعات سنگینی را برای دستگاه‌های دولتی به دنبال دارد.

در سال‌های اخیر شاهد توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز، زمین‌خواری، تخریب باغات و مسائلی از این دست در اقصی نقاط کشور بودیم که این امر سبب شد تا مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند ماه سال گذشته در دیدار مسئولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست تاکیداتی در این زمینه داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: مسئله محیط زیست، مسئله این دولت یا آن دولت، مسئله‌ی این شخص یا آن شخص و مسئله این جریان و یا آن جریان نیست بلکه موضوعی کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن، همه دست به دست یکدیگر دهند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به جنگل‌ها و مراتع به عنوان ریه‌های تنفسی شهرها و عوامل نگهدارنده خاک، از دست‌اندازی افراد سودجو به جنگل‌ها و منابع طبیعی بخصوص در شمال کشور ابراز تأسف شدید کردند و افزودند: دستگاه‌های مسئول باید قاطعانه با تعدی به جنگل‌ها به هر بهانه‌ای اعم از هتل‌سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل قبول، مقابله کنند.

مقام معظم رهبری بدون هیچ تعارفی خطاب به مسئولان و مدیران مسائلی را تاکید داشتند که انتظار می‌رود این مسائل در صحنه عمل نیز اجرایی شود تا بتوان از محیط زیست به درستی حفاظت کرد.

متاسفانه برخی اقدامات علیه محیط زیست، باغات و منابع طبیعی در همدان برای ساخت و ساز غیرمجاز توسط اشخاص حقیقی و اجرای پروژه‌های مختلف گردشگری توسط بخش خصوصی سبب شده تا همدان که روزی به عنوان “باغ‌شهر” شناخته می‌شد به تدریج به مجتمع‌های بتنی تبدیل می‌شوند.

احداث هتل در بلوار ارم ضمن قطع درختان، آتش سوزی عمدی در باغات منطقه حیدره همدان، ساخت و ساز ویلایی در اراضی بالادست سد اکباتان و روستاهای اطراف، ساخت و ساز گسترده در باغات دره مرادبیگ، توسعه ساخت و ساز و تخریب پوشش گیاهی در میدان میشان و ایجاد رستوران‌های متعدد در مسیر حیدره و گنجنامه از جمله نمونه‌های تخریب محیط زیست و منابع طبیعی در شهر همدان است.

برخی شرکت‌های خصوصی نیز اقداماتی را در منطقه گنجنامه‌ انجام داده‌اند که آسیب جدی به طبیعت این منطقه وارد کرده است، متاسفانه توسعه گردشگری بهانه‌ای برای این افراد شده تا طبیعت میدان میشان و گنجنامه را دچار آسیب کند.

براساس اظهارات معاون عمرانی استاندار همدان، دستگاه‌های دولتی و وابسته به حکومت باید در زمینه حفظ منابع طبیعی بیشترین تلاش را داشته باشند تا الگویی برای مردم و بخش خصوصی محسوب شوند.

با توجه به اینکه گردشگری محور توسعه استان همدان تعیین شده نیاز است تا بهره‌برداران و بخش خصوصی فعال در این زمینه، طبیعت و محیط زیست را فدای توسعه گردشگری نکنند و در این بین نیاز است تا دستگاه‌های اجرایی و نظارتی نیز به وظایف خود در قبال حفظ محیط زیست و منابع طبیعی عمل کنند.

مماشاتی با ساخت و ساز غیرمجاز در منابع طبیعی همدان صورت نمی‌گیرد

معاون عمرانی استاندار همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، با اشاره به اینکه دستگاه‌های دولتی، نظامی و قضایی باید در زمینه ساخت و ساز در مناطق باغی همدان رعایت بیشتری داشته باشند، اظهار داشت: بی‌قانونی دستگاه‌ها، بی‌اعتمادی مردم را به دنبال دارد.

محمودرضا عراقی افزود: ساخت و ساز در محدوده شهر با نظارت شهرداری انجام می‌شود، اما ساخت و ساز در باغات براساس ماده ۱۴ قانون زمین شهری به این شکل است که ۱۰ درصد از مساحت باغات داخل محدوده باید ساخته شود، البته اگر شرایط درختان اجازه داده و درختی قطع نشود، مالکان می‌توانند برای حفظ باغ ساخت و ساز کنند.

وی بیان کرد: در خارج از محدوده به هیچ وجه کسی اجازه ساخت و ساز نداشته و به همین سبب در سال‌های گذشته باغات عباس‌آباد از منطقه بلوار ارم به سمت بالا را از محدوده خارج کرده و در حریم قرار دادند، به این معنا که براساس ماده ۱۴ نیز اجازه ساخت و ساز نداشته و باید حفظ شوند.

عراقی با تاکید بر اینکه ریه‌های تنفسی شهر همدان فضاهای سبزی هستند که باید سبز بمانند، گفت: مگر در شرایط خاص و صدور اجازه از کارگروه امور زیربنایی و امور اراضی بتوان فضایی در حدود ۴۰ متر در باغات موجود در حریم شهر ساخت.

معاون استاندار همدان تاکید کرد: اگر غیر از این موارد در باغات ساخت و سازی صورت گیرد غیرمجاز تلقی شده و دستگاه‌هایی همچون منابع طبیعی، امور اراضی و شهرداری مسئولیت دارند تا از انجام این ساخت و سازها جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: اما اشکالی که در کار وجود دارد این است که برخی دستگاه‌ها که به دولت و نظام مربوط هستند در موارد ساخت و ساز در مناطق باغی و منابع طبیعی را رعایت نکرده و همین امر سبب می‌شود تا نوعی بی‌اعتمادی در مردم ایجاد شود.

عراقی تاکید کرد: انتظار داریم مجری قانون، قانون‌گذاران و کسانی که می‌خواهند جلو تخلف را بگیرند ابتدا از خود شروع کرده و از بروز تخلف توسط دستگاه‌های وابسته به نظام جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به هیچ وجه با این تخلفات مماشاتی صورت نمی‌گیرد، عنوان کرد: اتفاقاتی در گذشته افتاده ولی هم‌اکنون به شدت پیگیری شده و با ساخت و ساز غیرمجاز برخوردی جدی صورت می‌گیرد.

معاون عمرانی استاندار همدان با بیان اینکه باید در زمینه ساخت و ساز غیرمجاز به دنبال پیش‌گیری باشیم، گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی از جمله امور اراضی، منابع طبیعی و شهرداری به خوبی در این زمینه وارد شوند.

روند ساخت و ساز در اراضی ملی کاهش یافته است

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان بیان کرد: زمین‌خوار بزرگ در همدان نداشته‌ایم، اما اگر فردی تخلفی نیز داشته براساس قانون زمین‌شهری با وی برخورد کرده و اراضی ملی رفع تصرف شده است.

محمد رودباری با اشاره به اینکه زمین‌خواری یکی از موارد مهم و جدی در سطح کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد: تمامی مسئولان در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند ولی خوشبختانه در استان همدان فضا آرام و بهتر است و به آن شدت که در برخی استان‌ها شاهد زمین‌خواری هستیم، در همدان اینگونه نیست.

وی با اشاره به اینکه راه و شهرسازی وظیفه حفاظت از زمین‌هایی را دارد که متعلق به وزارت راه و شهرسازی است، گفت: ساخت و سازهای غیرمجازی که در زمین‌های راه و شهرسازی انجام می‌شود باید توسط این اداره کل حفاظت شوند که البته اگر در محدوده و حریم شهرها نیز باشند، شهرداری‌ها نیز می‌تواند برای حفاظت از آنها ورود پیدا کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان بیان کرد: با بخش خصوصی قراردادی برای حفاظت از اراضی ملی راه و شهرسازی منعقد شده که آنها با استفاده از تجهیزات و نمایندگان حقوقی خود، از زمین‌های ملی حفاظت می‌کنند.

رودباری تصریح کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و حساسیتی که تمامی دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی، قوه قضاییه و زیرمجموعه قوه مجریه داشته‌اند، حفاظت از اراضی ملی جدی بوده و روند تعرض به زمین‌های دولتی و منابع ملی کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه هرگونه ساخت و ساز در حریم راه و ۱۰۰ متر از راه‌ها، نیازمند گرفتن مجوز از کارگروه امور زیربنایی است، اظهار داشت: اگر ساخت و ساز غیرمجازی در این مناطق صورت گیرد نامه به دادگاه ارسال شده و نماینده حقوقی به منطقه برای قلع قمع ساخت و سازها اعزام می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با اشاره به اینکه تعداد زیادی پرونده در دادگاه در زمینه تصرفات در حال بررسی است، تصریح کرد: منتظر صدور احکام این پرونده‌ها هستیم که پس از صدور، درخواست اجراییه برای رفع تصرف و قلع و قمع انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه دادستان و نیروی انتظامی همکاری خوبی با راه و شهرسازی در زمینه حفاظت از اراضی ملی دارند، گفت: به تازگی در داخل شهر همدان بنایی در زمین‌های دولتی احداث شده بود که قلع قمع شد.

۷۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی رفع تصرف شد

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان نیز در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان از رفع تصرف هفت هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی همدان در ۹ سال گذشته خبر داد و گفت: امسال ۲۴۳ هکتار از اراضی منابع طبیعی همدان رفع تصرف شدند.

محمدرضا همتی با بیان اینکه حفاظت از منابع طبیعی به صورت جدی در حال انجام بوده و با متخلفان نیز به شدت برخورد می‌شود، گفت: برخورد اداره کل منابع طبیعی با متخلفان قاطع بوده و بدون اغماص صورت می‌گیرد که نمونه آن تشکیل پرونده برای ساخت و ساز غیرمجاز هلال احمر در منطقه میشان بود.

به گزارش تسنیم؛ ساخت و ساز غیرمجاز و تمایل مردم همدان برای داشتن خانه‌باغی در مناطق خوش آب و هوا سبب شده تا روند احداث ساختمان‌های مجلل و چندین طبقه در طبیعت بکر همدان افزایش یابد.

از سوی برخی به بهانه توسعه گردشگری، طبیعت را تخریب می‌کنند که این امر از نظر اقتصادی و نگاه توسعه‌ای به ضرر مردم و بخش خصوصی بهره‌بردار است چراکه از بین رفتن طبیعت برابر با رکود گردشگری نیز خواهد بود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “تبدیل “باغ‌شهر” همدان به مجتمع‌های بتنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *