پست وبلاگ

امسال بدترین سال برای گردشگری ترکیه در ۳۰ سال گذشته بوده است

وضعیت آشفته صنعت گردشگری ترکیه هتلداران و مغازه داران این کشور را ناگزیر کرده تا فرم اعلام ورشکستگی پر کنند و در مساجد این کشور به امید بهبود اوضاع، نماز جذب گردشگر اقامه کنند.
به احتمال فراوان، بعد از حمله تروریستی روز سه شنبه در فرودگاه آتاتورک استانبول، وضعیت صنعت گردشگری ترکیه وخیم تر هم خواهد شد. این به معنای افت شدید درآمدهای این کشور خواهد بود. در سال ۲۰۱۴، قبل از آغاز موج عملیات تروریستی در ترکیه، این کشور ۳۴ میلیارد دلار از صنعت گردشگری درآمد کسب کرد، که معادل ۵ درصد اقتصاد ترکیه بود. اما در سال ۲۰۱۵ با کاهش میزان ورود گردشگری، این رقم بر اساس آمارهای دولتی به ۳۱ میلیارد دلار کاهش یافت.
آدلیهان دره، رئیس اتاق بازرگانان و پیشه وران آنتالیا در این باره گفت: «سال ۲۰۱۶ بدترین سال برای گردشگری ترکیه در ۳۰ سال گذشته بوده است.»
روز چهارشنبه هفته گذشته یعنی یک روز پس از حمله تروریستی به فرودگاه آتاتورک، چند خط کشتیرانی از جمله شرکت های سلبریتی و وینداستار، سفرهای دریایی خود به استانبول را در بقیه ماه های سال ۲۰۱۶ لغو کردند. بسیاری دیگر از شرکت های کشتیرانی نیز در ماه های قبل به دلیل افزایش حملات تروریستی، سفرهای خود به مقصد ترکیه را لغو کرده اند.
مشکل اینجاست که ترکیه در دوجبهه درگیر جنگ است، یکی در جنوب شرق کشور با شورشیان کرد و دیگری در مرز با سوریه با داعش.
در طی یک سال گذشته، ۱۷ حمله در ۷ شهر ترکیه به وقوع پیوسته که موجب کشته شدن حدودا ۳۰۰ تن و زخمی شدن بیش از هزار نفر شده است. این حملات توسط داعش، گروه پ ک ک و یگ کروه دیگر کرد به نام شاهین های آزادی کردستان انجام گرفته است.
تامبی یحیی، مالکت فروشگاه اورتاکوی آکتاری در منطقه توریستی اورتاکوی استانبول می گوید: «البته که ما نگران هستیم. همانور که می بینیم، کسی اینجا نیست. سال گذشته تعداد گردشگر اندکی کم شده بود، اما امسال ۹۹ درصد کمتر شده است.»
کان کاهوه چی اوغلو، اداره کننده هتل کاس در ساحل جنوب شرقی ترکیه می گوید: «ماه های آوریل و می ماه هایی هستند که عمدتا گردشگران اروپایی، استرالیایی، کانادایی، کوهنوردان و دوچرخه سواران به اینجا می آیند… می توانم بگویم امسال تعداد گردشگر صفر بوده است، سواحل، رستوران ها و خیابان ها اکنون سوت و کور هستند.»

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *