پست وبلاگ

پایتخت غرق در ماتم و عزا+تصاویر

به گزارش اکوتو ، همزمان با سالروز رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)، شهرستان‌های استان تهران غرق در ماتم و عزاست.

در شب و روز ۲۸ صفر، مساجد، حسینیه‌ها، امامزادگان واجب‌التعظیم، تکایا و هیئات مذهبی، میزبان عاشقان و ارادتمندان به اهل‌بیت عصمت و طهارت بود.

جمعی از عاشقان اهل‌بیت نیز با برپایی ایستگاه صلواتی و توزیع چای، خرما، شیر و دود کردن اسپند از عزاداران پذیرایی می‌کردند و صحنه‌های زیبایی را از عشق و ارادت مردم ایران اسلامی به بزرگان دینی خود نشان می دهند.

علیرغم سرمای هوا، حضور مردم در مراسم سالروز رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در شهرستان‌های ورامین، پیشوا، قرچک، پاکدشت، فیروزکوه، رباط‌کریم، دماوند، شهر قدس، بهارستان، اسلامشهر، شمیرانات، پردیس، ملارد و شهریار باشکوه و قابل‌توجه است.

حضور مردم در قبله تهران

کانون تجمعات عزاداران در سالروز رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) است و مردم مناطق مختلف استان تهران در شب و روز ۲۸ صفر، خود را به قبله تهران رسانده و در مراسم عزاداری و سوگواری شرکت می کنند.

معاونت فرهنگی آستان مقدس حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) نیز برنامه‌های ویژه‌ای نظیر سخنرانی و عزاداری و زیارت نبی مکرم اسلام(ص) از راه دور پیش‌بینی کرده و به اجرا درمی‌آورد.

حضور عزاداران در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

عبدالله ترابی یکی از عزادارانی که در قبله تهران حاضرشده بود اظهار داشت: روزهای پایانی ماه صفر، یادآور رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) است و وقتی به نقاط مختلف کشور نگاه می‌کنیم، اندوه و ماتم چهره بسیاری از شهرها را فراگرفته است.

وی افزود: بسیاری از ارادتمندان به اهل‌بیت، علاقه‌مند بودند که همزمان با روزهای پایانی صفر در مسجدالنبی و قبرستان بقیع به اقامه عزا بپردازند اما به دلیل عدم توفیق در این زمینه، در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) حاضرشده و عشق و ارادت خود را به مبانی اسلامی نشان می دهند.

ترابی ادامه داد: حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به‌عنوان قطب فرهنگی و مذهبی استان تهران، در ایام شهادت ائمه اطهار، میزبان خیل عظیم عاشقان است و مردم از نقاط دور و نزدیک برای ابراز ارادت به اهل‌بیت، در این مکان حاضر می‌شوند.

رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) تلخ‌ترین حادثه جهان اسلام است

حجت‌الاسلام رضا غلامی کارشناس مذهبی و رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ورامین نیز  اظهار داشت: رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) را باید تلخ‌ترین حادثه جهان اسلام دانست.

وی افزود: پس از رحلت حضرت محمد(ص)، برخی انحراف در اسلام را در پیش گرفتند و نگذاشتند که اسلام ناب محمدی در مسیر موردنظر پیامبر(ص) حرکت کند.

غلامی ادامه داد: ریشه انحراف را باید از پس از رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و تلاش‌های برخی برای عدم جانشینی امام علی(ع) جستجو کرد.

امام حسن مجتبی(ع) از مظلوم‌ترین ائمه شیعه است

وی در ادامه به سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) نیز اشاره کرد و بیان داشت: امام حسن مجتبی(ع) از مظلوم‌ترین ائمه شیعه است که در دوران زندگی پربار خود، حتی همسرش نیز به ایشان خیانت کرد.

رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ورامین متذکر شد: عدم پایبندی برخی یاران و اصحاب امام حسن(ع) سبب شد تا این امام همام، انواع سختی‌ها و مشقت‌ها را تحمل کنند.

جوانان زندگی و سیر ائمه اطهار را مطالعه کنند

حجت‌الاسلام حسن منتظری رییس اداره تبلیغات اسلامی قرچک و کارشناس مذهبی نیز  اظهار داشت: برگزاری مراسم گرامیداشت رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)، بهترین فرصت برای آشنایی بیشتر با سیره و روش زندگی بزرگان جهان اسلام است.

وی افزود: نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار به‌منزله نوری هستند که راه سعادت و خوشبختی را به انسان‌ها نشان می‌دهند، به همین خاطر باید به آن‌ها تمسک جست.

وی ادامه داد: باید اقشار مختلف مردم و ارادتمندان به اهل‌بیت عصمت و طهارت به‌ویژه جوانان و نوجوانان، سیره و زندگی ائمه اطهار را موردمطالعه قرار دهند و آن را به‌عنوان الگویی نجات بخش در زندگی خود پیاده سازند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *